Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Oko Isaaca u bram Nowego Orleanu. Huragan wkracza na ląd!

2012-08-28 21:20:05, komentarzy: 0

 

Oko huraganu Isaac znajduje się niecałe 100 km od wybrzeży USA. W Luizjanie, Missisipi i Alabamie panuje stan wyjątkowy, a z powodu zamknięcia platform wiertniczych na Zatoce Meksykańskiej wstrzymano ponad 93 proc. produkcji ropy w regionie.

 

Po południu czasu polskiego Isaac osiągnął status huraganu kategorii 1. O godz. 16.20 polskiego czasu znajdował się ok. 120 km na południowy zachód od ujścia rzeki Missisipi, z wiatrem osiągającym prędkość 120 km/h.

Żywioł przemieszczał się z prędkością ok. 16 km/h. To dość powolne tempo budzi obawy mieszkańców obszarów, na które zmierza, bo może oznaczać wysoką sumę opadów. Dotychczasowe prognozy przewidywały tam opady do 46 centymetrów, czyli aż 460 litrów na metr kwadratowy. To może spowodować powodzie.

Huraganowi kategorii 1. w skali Saffira-Simpsona towarzyszą porywy wiatru osiągające prędkości 119-153 km/h. Isaac jest słabszy niż Katrina, która siedem lat temu - jutro rocznica jej wejścia na ląd - spustoszyła stany nad Zatoka Meksykańską. Tamten huragan należał do 3. kategorii, w której prędkość wiatru wynosi 178-208 km/h. Potem jeszcze przybrał na sile.

Wstrzymuje wydobycie ropy

Isaac już w poniedziałek minął południowe krańce Florydy i znalazł się nad wodami Zatoki Meksykańskiej. Zdążył przy tym nieźle namieszać - doprowadził m.in. do zamknięcia platform wiertniczych i rafinerii w regionie, który uchodzi za kluczowy dla wydobycia ropy i gazu. Wstrzymano ponad 93 proc. wydobycia ropy - a tym samym produkcję ponad miliona jej baryłek dziennie - w tym rejonie i i prawie 67 proc. wydobycia gazu.

Istnieje niebezpieczeństwo, że Isaac zniszczy położone nad Zatoką Meksykańską przetwórnie ropy. Strach przed tym sprawia, że w USA w górę wędrują ceny paliwa.

"Potencjalne zagrożenie dla życia"

Żywioł ma uderzyć w Luizjanę, pamiętającą jeszcze znacznie silniejszy huragan - Katrina, który w sierpniu siedem lat temu dokonał spustoszeń w tym stanie. Zginęło wówczas 1800 ludzi.

Isaac ma ponad 595 km szerokości. - Nawet jeśli na ląd dojdzie tylko jako burza tropikalna, to i tak uderzenie będzie znaczące - prognozował dyrektor NHC Rick Knabb. - Potencjalnie stanowi to zagrożenie dla życia - dodał. Teraz wiadomo już, że na ląd wkroczy jako huragan.

Wyjeżdżają z Nowego Orleanu

Prezydent Barack Obama ogłosił w Luizjanie stan wyjątkowy. Ten fakt oznacza udostępnienie federalnych funduszy dla działań ratunkowych związanych z huraganem. Natomiast gubernator Luizjany Bobby Jindal wezwał mieszkańców, by "przygotowali się na najgorsze".

- Jeśli znajdujecie się na położonych nisko terenach i myślicie o ewakuacji, to dziś jest dobry dzień, by to zrobić - oświadczył w poniedziałkowym komunikacie. - W chwili, gdy przygotowujemy się na uderzenie Isaaca, chcę zachęcić wszystkich mieszkańców wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, by słuchali władz lokalnych i stosowali się do ich wskazówek, w tym nakazów ewakuacji. To nie pora, by kusić los; nie czas, by lekceważyć oficjalne ostrzeżenia. Musicie to potraktować poważnie - zaapelował Obama.

Część mieszkańców stanu posłuchało już ostrzeżenia. Z Nowego Orleanu wyruszył sznur samochodów zmierzających w kierunku stolicy stanu, Baton Rouge, w poszukiwaniu wyżej położonych miejsc.

Możliwe ogromne fale sztormowe

Przed nadejściem Isaaca ostrzegała w poniedziałek także Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA).

"Isaac może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia Amerykanów i powodować gigantyczne zniszczenia w stanach leżących wzdłuż Zatoki Meksykańskiej - ostrzegła FEMA. "Ta burza wzbudza nasz niepokój. Obok obfitych opadów mogą jej towarzyszyć ogromne fale sztormowe" - dodała.

 

 

 

 Gromadzą żywność


W najbardziej narażonych na atak stanach, jak Luizjana czy Mississipi, trwają przygotowania na jego nadejście - ludzie m.in. zabijają deskami okna oraz gromadzą zapasy żywności i baterii do urządzeń elektrycznych na wypadek awarii prądu.

Nie jak Katrina

Isaac nie powinien być tak silny jak Katrina, jednak trzeba pamiętać, że będzie czerpał energię z wód Zatoki Meksykańskiej, które są bardzo gorące i na pewno go zasilą. Poza tym nadciągnie nad nisko położone obszary wybrzeża, przez co skutki mogą być dramatyczne. Między innymi dlatego, że nic nie powstrzyma wzburzonych fal przed wtargnięciem nad ląd.

Nastroje przed nadejściem huraganu - czytaj w Kontakcie 24

Floryda "wie, jak sobie radzić"

Pogoda popsuła też plany Partii Republikańskiej - w Tampa na Florydzie miała ruszyć w poniedziałek Narodowa Konwencja Republikanów, na której nominację w wyborach prezydenckich miał otrzymać Mitt Romney. Uroczystość została jednak odwołana, ponieważ w mieście mocno wiało i spadło 38 litrów wody na metr kwadratowy. W końcu zdecydowano, że konwencja odbędzie się we wtorek.

 

Opublikował: Wojciech Stępniak

Źródło: Tvn24 (Źródło: PAP, Reuters TV, Autor: js,map/rs,ŁUD,mj) 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego