Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Ogniste tornado uchwycone na filmie w Australii

2012-09-18 23:04:56, komentarzy: 0

 

 

Australijski reżyser Chris Tang był świadkiem niezwykle rzadkiego zjawiska naturalnego. Udało mu się nagrać tornado, który składa się w całości z ognia.  

 

W tym dniu, 52-letni reżyser był w Alice Springs na zwiadzie terenowym do swojego nowego filmu, a potem zdecydował się pomóc pracownikom lokalnej farmy w zagonieniu bydła na gospodarstwo. To właśnie wtedy usłyszał dźwięk przypominający ryk myśliwca.

Po chwili zaczął filmować busz, który zaczał się palić nieopodal. Zaledwie 300 metrów od nich pojawił się po chwili 30-metrowy wir ognia. To było o tyle zaskakujące, że przed tym zjawiskiem w okolicy nie było żadnego wiatru i pogoda była zupełnie statyczna. Temperatura według Chrisa Tanga sięgała około 25 stopni. 

 

 

Obserwacja ognistego tornado na filmie trwa kilka minut, ale robotnicy rolni z Tengu obserwowali je przez 40 minut, podczas których pojawiły się trzy różne wiry. Zjawisko to znane jest, jako "diabelski ogień", i występuje, gdy kolumna ciepłego powietrza rośnie w kontakcie z ogniem, co powoduje takie spektakularny wygląd.

Zjawisko tego typu tylko na dużo większą skalę miało miejsce 1923 roku w Japonii, w czasie wielkiego trzęsienia ziemi Kanto. Powstała wtedy ognista trąba powietrzna, w jedyne 15 minut pozbawiła życia aż 38 000 osób.

 

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło: zmianynaziemi.pl
 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego