Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Odkryto dowody na istnienie lodu na Merkurym

2012-12-01 15:06:56, komentarzy: 0

                                    [Ciemniejsze obszary na Merkurym zawierają dużo wody w stanie stałym]

Ostatnie odkrycie dokonane przez sondę kosmiczna Messenger można bez cienia przesady nazwać sensacyjnym. Na najmniejszej planecie wewnętrznej Układu Słonecznego zlokalizowano lód. Jest to tym bardziej zaskakujące, że Merkury to planeta znajdująca się najbliżej Słońca, więc temperatura jej powierzchni sięga setek stopni Celsjusza.

Należąca do NASA sonda kosmiczna MESSENGER przesłała na Ziemię dane sugerujące, że na powierzchni Merkurego, w regionach polarnych znajduje się sporo lodu. Biorąc pod uwagę odległość od Słońca nikt nie oczekiwałby tam lodu, ale jeden ważny aspekt powoduje, że istnienie wody w postaci stałej jest na Merkurym możliwe. Dzieje się tak za sprawą niewielkiego kąta nachylenia osi, wokół której obraca się Merkury w stosunku do swojej orbity. Oznacza to, że na planecie są obszary, na które nigdy nie pada światło słoneczne. Histereza temperaturowa tej planety oscyluje od -163 stopni C do +400 stopni C.

Naukowcy od dawna podejrzewali, ze po tej ciemnej stronie Merkurego znajduje się lód. Teraz jednak nowych dowodów dostarczyła sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging). Jej urządzenia śledzą Merkurego od czasu jej przybycia w marcu 2011 roku. Celem badań tej misji jest poznanie większej ilości informacji na temat tego jak zbudowane są wewnętrzne planety naszego systemu planetarnego.

Dotychczas pozyskane dane wskazują na to, że w rejonach polarnych znajdują się spore obszary, na które nigdy nie pada światło słoneczne i właśnie tam znajdują się depozyty wody w stanie stałym. Co więcej woda jest jedną z kluczowych części składowych biegunów Merkurego i w niektórych miejscach znajduje się nawet nad powierzchnią planety a nie tylko w jej warstwach pod gruntem.

 Prawdopodobnie woda trafiła na Merkurego za pomocą komet lub asteroidów, które kolidowały z planetą. Naukowcy poszukują też śladów organicznych i pomiary laserowe potwierdzają, że odkryto interesujące miejsca „ciemniejszej materii”. Za szybko jednak na formułowanie daleko idących wniosków. Jeśli jednak przyjmiemy, że woda na Merkurym jest pochodzenia kometarnego to nie można wykluczać, że wraz z H2O przywleczono na Merkurego również prymitywne życie.

Autor:Luksfer87

Źródło:Zmianynaziemi.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego