Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Od niedzieli załamanie pogody

2013-11-22 07:21:10, komentarzy: 0

 

Zgodnie z ostrzeżeniami z poniedziałkowego artykułu od niedzieli pogoda w Polsce diametralnie się zmieni. Chwyci mróz, a z nieba zacznie lecieć biały puch. Sprawdźmy gdzie będzie najchłodniej i gdzie możemy spodziewać się największych opadów śniegu.

 

Pierwsze opady dotrą do południowo-wschodniej części kraju w niedzielę przed południem. Będą to opady deszczu, miejscami intensywne. Jednak z biegiem dnia, wraz z napływem coraz to chłodniejszej masy powietrza opad deszczu zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Pierwszymi miejscami gdzie zanotujemy opad białego puchu będzie Polska południowo-zachodnia, centralna oraz północno wschodnia. Nocą deszcz przejdzie w opad śniegu także na południowym-wschodzie kraju, tam spodziewamy się najintensywniejszych opadów. Poniedziałkowy poranek może przywitać wielu mieszkańców kraju przybielonymi krajobrazami. Mimo wszystko, nie spodziewamy się przyrostu pokryw śnieżnych. Będą to jedynie przybielone krajobrazy. Poniedziałkowe, dodatnie wartości temperatury do południa powinny roztopić połacie śniegu. Po południu ponownie zacznie sypać na obszarze południowej, południowo-wschodniej oraz wschodniej części kraju. W całym kraju nie wykluczamy pojawienia się silnej konwekcji (szczególnie na Pomorzu), która mogłaby przynosić silne, lecz krótkotrwałe opady śniegu, krupy śnieżnej, gradu. Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie mróz w całym kraju. Na południu, południowym-wschodzie oraz na Pomorzu kontynuacja przelotnych opadów śniegu. Tam krajobrazy mocniej się zabielą. Gdzieniegdzie zanotujemy kilkucentymetrową warstwę białego puchu. Wtorek będzie dniem spokojnym, bez opadów a temperatura balansować będzie w okolicach 0'C. Jeśli prognozy się sprawdzą, już w środę nadejdzie odwilż oraz opady deszczu.

 

Ogółem rzecz biorąc będzie to krótki i niezbyt mocny epizod zimowy. Jedynie poniedziałek może przynieść nam piękne widoki podczas pojawiających się opadów konwekcyjnych. W wielu miejscach po raz pierwszy w tym roku krajobrazy zabielą się. Na większy atak zimy nie będziemy musieli długo czekać - ten przyjdzie w pierwszej dekadzie grudnia.

 

Autor: Wojciech Stępniak

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego