Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Od jutra koniec upałów. Nadchodzą Nawałnice!

2012-05-02 09:30:00, komentarzy: 3

Bez wątpienia ostatnio wszyscy byliśmy świadkami nowych rekordów ciepła, które zostały na nowo pobite. O tak wczesnej porze roku jest to niezwykła rzadkość. Jednak już niebawem, bo już jutro, możemy stać się tym razem świadkami nie bardzo wysokich temperatur, a pierwszych w tym roku potężnych burz i poważnych zniszczeń, jakie mogą one poczynić. Oto szczegóły.

 

 

 

Do tej pory Polska znajdowała się pod wpływem dwóch różnych mas powietrza, na północy zalegała ta chłodniejsza: polarno-morska masa powietrza, natomiast na pozostałym obszarze gorące zwrotnikowe powietrze. Dzisiejsze środowe popołudnie przyniesie nam o wiele więcej zjawisk burzowych niż wczoraj, ale będzie to dopiero przedsmak tego, co czekać nas będzie przez cały czwartkowy dzień. W tym właśnie dniu wilgotność powietrza będzie znacznie wyższa od tej notowanej w dniach poprzednich, a i energia CAPE powinna wynosić między 1000-2000 J/kg, co w połączeniu z wędrującym z zachodu na wschód chłodnym frontem atmosferycznym stworzy idealne warunki do rozwoju gwałtownych zjawisk pogodowych. Należy się liczyć z tym, że burze mogą być gwałtowne w całym kraju, a największe takie prawdopodobieństwo jest na obszarach, które znajdowały się pod panowaniem gorących zwrotnikowych mas powietrza. Podczas burz deszcz będzie ulewny, połączony z opadami gradu oraz silnym wiatrem, który w porywach może przekraczać 100 km/h. Należy także wziąć pod uwagę możliwość powstania wielokomórkowych formacji burzowych oraz superkomórek. W nich opad gradu może mieć średnicę nawet do 4 cm. Mimo odrobinę niższej temperatury nadal będzie nieprzyjemnie parno i duszno. Najcieplej będzie od centrum po południe kraju : 26-29 stopni Celsjusza, a najchłodniej w dzielnicach północnych: od 18 do 25 stopni Celsjusza. Wiatr południowy oraz wschodni, słaby i umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty. Noc z czw/pt również przyniesie gwałtowne burze, głownie na wschodzie, w centrum i na południu. Mimo godzin nocnych nadal będzie niebezpiecznie. Należy pamiętać o wszelkich środkach ostrożności podczas przechodzenia groźnych zjawisk pogodowych oraz na bieżąco zapoznawać się z aktualnymi prognozami oraz ostrzeżeniami. Za frontem popłynie już zdecydowanie chłodniejsze powietrze i piątek przywita nas zdecydowanie lżejszym i czystym powietrzem, oczyszczonym z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i pyłków roślin.

 

 

Czy zbliżające się do Polski burze okażą się silne i niszczycielskie ? Jedno jest pewne - ostatnio pogoda pomimo tego, że mieliśmy dopiero kwiecień, udowodniła nam , że nie żartuje i pobiła kolejny swój rekord temperatury z ubiegłego wieku, dla tego właśnie miesiąca. Podobnie może być i pod względem nadchodzących burz, które mogą okazać się niezwykle gwałtowne i niszczycielskie jak na tę porę roku.

 

Więcej informacji na temat zbliżających się nawałnic znajdziecie na naszej stronie w dziale ostrzeżenia, w naszych prognozach, które będą na bieżąco aktualizowane oraz w RELACJACH NA ŻYWO, które bez wątpienia poprowadzimy.

 

Pamiętajmy o najważniejszych zasadach postępowania podczas przechodzenia komórki burzowej.
Znajdziecie je tu: http://fanimeteo.pl/jak-uchronic-sie-przez-piekna-groza

 

Autor:  Tomasz K.

Źródło: FaniMeteo

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • D17 11:13, 2 maja 2012

  Znów z wielkich zapowiedzi nic nie będzie :)

  Odpowiedz
 • adrian 13:39, 2 maja 2012

  przecież nigdy nie będzie burzy w moim mieście dzisiaj miała być

  Odpowiedz
 • adrian 13:42, 2 maja 2012

  a się zapytam czy wiecie kiedy będzie burza w ciechanowie

  Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego