Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Od ciepła i słońca po mróz i zaspy. Podział pogodowy Polski

2014-01-20 10:21:17, komentarzy: 0

 

Niestety nasze prognozy się sprawdziły i w wielu regionach kraju mamy okropny typ pogody. Nie mówimy tutaj o południowym-zachodzie (temperatura dodatnia, deszczowo) czy północnym-wschodzie (nawet -15'C, zawieje śnieżne), ale o strefie silnej gołoledzi, która rozciąga się od Lubelszczyzny, przez województwo świętokrzyskie, mazowieckie, wielkopolskie po Warmię i Kujawy. Nad tym obszarem od sobotniego wieczoru występują przelotne opady marznącego deszczu w towarzystwie ujemnej temperatury.

 

Niebezpieczny lód

 

Stan dróg czy chodników jest fatalny. Doszło i dochodzi w dalszym ciągu do wielu kolizji oraz wypadków. Bardzo łatwo o złamanie nogi czy ręki. Aby zmniejszyć w pewnym stopniu takie zagrożenie polecamy posypać solą bądź piaskiem chodnik pokryty lodem, po którym przemieszczamy się na co dzień przy naszym zabudowaniu. 

 

Mróz coraz większy 


Zimowy scenariusz zaczyna się sprawdzać. Od dzisiejszego dnia w całym kraju tempera będzie systematycznie spadać. Najpóźniej ujemne temperatury dotrą do południowo-zachodnich dzielnic Polski (wtorek wieczór). Od tej pory mróz panował będzie całodobowo w całym kraju. Na północnym-wschodzie nocami możemy notować spadki na słupkach rtęci nawet poniżej -20'C. Im dalej ku południowemu-zachodowi tym cieplej. Mimo wszystko uważajmy, aby nie dopuścić do odmrożeń części ciała. Pamiętajmy także o naszych czworonogach, którym także przyda się ciepłe schronienie. 

 

Opady śniegu

 

Ilość opadów począwszy od wtorku będzie systematycznie spadać, jednak słabe i przelotne (śniegu) spodziewane są w całym kraju. Na intensywniejsze opady śniegu musimy poczekać do okolic nadchodzącego weekendu, kiedy to nad Polską przemieszczał się będzie front atmosferyczny niosący silne opady śniegu oraz porywisty wiatr. 

 

Ogółem

 

Ogólnie rzecz biorąc zima rozpakowała swoje walizki i zdecydowała pozostać w Polsce na dłużej. W całym kraju pojawi się całodobowy mróz, a krajobrazy do piątku wszędzie będą białe. Kolejne Póki co pewne ocieplenie w prognozach widać dopiero na koniec pierwszej dekady lutego. 

 

Autor: Wojciech S.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego