Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Ocean Arktyczny może być pozbawiony lodu już za 4 lata

2012-09-19 22:00:25, komentarzy: 0

 

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że w północnych szerokościach geograficznych następuje "globalna katastrofa" tylko jeszcze sobie tego nie uzmysłowiliśmy. Tegoroczny poziom lodu w wyniku znacznego rozmarzania doszedł do najniższych poziomów w historii. 

 

Profesor Peter Uodems z Cambridge University wzywa do "pilnego" rozwijania nowych pomysłów w celu obniżenia temperatury na Ziemi. Środki te obejmują odbicia światła słonecznego poprzez zwiększanie bieli chmur i zatapianie w morzach minerałów, które pochłaniają dwutlenek węgla.

Uodems wiele lat gromadził dane na temat grubości pokrywy lodowej w Arktyce. Proces topnienia lodowców był zauważalny już od dawna, ale w tym roku zajmowany przez nie obszar nieoczekiwanie spadł aż o 500 tysięcy kilometrów kwadratowych.

"Katastrofa w mojej prognozie odbędzie się, w 2015-2016, kiedy Arktyka latem (sierpień-wrzesień) pozostanie bez lodu" - mówi Uodems.

Z jednej strony pozwoli to na dostęp do bogatych zasobów naturalnych. Jednak z drugiej strony spowoduje ostre ocieplenia ze względu na fakt, że topnienie zmarzliny, wyemituje duże ilości metanu, co dodatkowo wpłynie na ogólny bilans gazów cieplarnianych.

To już kolejne wezwanie do podjęcia oficjalnych programów geoinżynieryjnych w celu zwiększenia ilości odbijanego światła słonecznego. Można założyć, że proces ten nie ustanie i prędzej czy później świat dowie się o istnieniu procederu celowego umieszczania w atmosferze aerozoli. 

 

Opublikował: Flash_Wojciech 

Źródło: http://littleskylark.com, zmianynaziemi.pl, fanimeteo.pl 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego