Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Obawy przed poważną powodzią i zagrożeniem nuklearnym na Ukrainie

2012-04-09 18:24:47, komentarzy: 0

 

 

 Po okresach niezwykłego zimna na Ukrainie rozpoczęły się roztopy. Sprowadza to dodatkowe zagrożenie na instalacje hydrotechniczne, które muszą się zmagać z nadmierną ekspozycją na krę i roztopione bryły lodu. Niebezpieczna sytuacja wytworzyła się na zbiorniku retencyjnym w pobliżu Kijowa.

Lód porusza się w kierunku tamy i elektrowni wodnej w niej wybudowanej. Średnia grubość lodu jest dwa razy większa niż w analogicznym okresie w zeszłym roku i osiąga 40 centymetrów. Przed rokiem trzeba było zmniejszyć drastycznie poziom wody w zbiorniku, ale teraz władze twierdzą, że takiej potrzeby nie będzie.

Szczególna uwaga jest potrzebna na tamie znajdującej się na pierwszym stopni wodnym w kaskadzie. Jeśli ona nie poradzi sobie z naporem prawdopodobnie kolejne stopnie wodne również będą w kłopocie.

Gdyby doszło do dużych opadów deszczu Ukraina będzie w kłopocie, bo istnieje realne zagrożenie rozległymi powodziami, które mogą sięgnąć nawet sarkofag reaktora w Czarnobylu. Nie trzeba chyba dodawać, że nikt nie chciałby takiego obrotu spraw. Ukraińskie władze zapewniają, że nic się nie stanie i panują nad sytuacją, ale obawy mimo to zostają.

 

 

 Organizacje ekologiczne zwracają uwagę, że taka powódź w okolicy Czarnobyla grozi wymyciem zbiorników wodnych, które stosowane były w okresie stabilizacji uszkodzonej elektrowni jądrowej i wymycie zanieczyszczeń tam zgromadzonych sprowadzi realne i rozległe ryzyko skażenia promieniotwórczego. Ekolodzy przestrzegają, że gdyby nie wytrzymała któraś z tam to tsunami zmiotłoby wiele izotopów, co rozproszyłoby je po całej Ukrainie, co spowodowałoby katastrofę na wielką skalę.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego