Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Nawet 121 tornad w 4 stanach. Są ofiary i ranni

2012-04-15 21:26:32, komentarzy: 0

 

 

Silne burze i tornada przypuściły zmasowany atak na środkowe stany USA. Według National Weather Service od soboty na terenie Oklahomy, Kansas, Nebraski i Iowy odnotowano 121 trąb powietrznych. W w miasteczku Woodward w Oklahomie nocy zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci, a 29 zostało rannych.

Potężny front burzowy nie daje spokoju środkowym stanom USA. Niedziela jest kolejnym dniem intensywnych burz i niszczycielskich tornad. Niektórym towarzyszyły opady gradu wielkości piłek do tenisa stołowego.

W stolicy stanu Oklahoma (Oklahoma City) żywioł zrywał linie energetyczne, powalał drzewa, uszkadzał dachy domów i ogrodzenia.

Nad 12-tysięczne miasteczko Woodward najpierw nadciągnęła burza i uderzenie pioruna uszkodziło system ostrzegania przed tornadem, a potem nadeszło samo tornado, które zabiło pięć osób. Według lokalnych służb 29 poszkodowanych trafiło do miejscowego szpitala, z czego pięć osób w krytycznym stanie przewieziono do innych placówek.

 

 

 W Kansas gubernator Sam Brownback ogłosił stan pogotowia. Nie odnotowano tam żadnych ofiar ani rannych, przejścia tornad spowodowały natomiast kłopoty z dostawami prądu. Pozbawionych jest ich ok. 11 tys. osób. Według gubernatora na terenie stanu zaobserwowano 97 trąb powietrznych, tych danych nie potwierdza jednak National Weather Service.

Jednym z najbardziej poszkodowanych miejsc w Kansas jest miejscowość Wichita. Burza zniszczyła tam liczne domy, a także hangar w bazie sił powietrznych.

To nie koniec

Niedziela to nie koniec gwałtownych burz nad środkowymi stanami. Synoptycy nadal ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami - najgorzej ma być w trzech stanach: Wisconsin, Minnesota i Iowa.

Za wcześnie na toranada

Sezon tornad w USA zaczął się w tym roku wcześnie. Od stycznia w wyniku gwałtownych wichur zginęło już 57 osób. Synoptycy obawiają się, że ten rok będzie powtórką rekordowego roku 2011, gdy tornada pozbawiły życia ok. 550 osób.

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego