Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Naukowcy zarejestrowali światowy rekord niskiej temperatury, -91C

2013-12-10 06:24:22, komentarzy: 0Naukowcy z amerykańskiego centrum naukowego National Snow and Ice Data Centre, zdołali zarejestrować najniższą temperaturę na Ziemi. Dokonano tego na Antarktydzie, w pobliżu japońskiej bazy Dome Fuji.

 

Teraz rekordowe zimno zarejestrowane na naszej planecie wynosi -91,2 C. Poprzedni rekord wynosił -89,2C, co zostało zarejestrowane w 1983 roku w okolicy rosyjskiej bazy antarktycznej Wostok. Naukowcy twierdzą, że osiągnięte -91 stopni to z pewnością nie największy chłód w tamtej okolicy.

 

Dome Fuji to japońska baza znajdująca się na Ziemi Królowej Maud, która jest użytkowana tylko latem. Jest ona położona na wysokości 3810 m n.p.m. i zajmuje się badaniami atmosferycznymi. W miesiącach letnich przebywa tam do 15 osób, ale obecnie baza nie funkcjonuje.

 

Nowo odkryty biegun zimna zlokalizowano dzięki wykorzystaniu pomiarów satelitarnych i innych technik obserwacyjnych, ale specjaliścizaznaczają, że ich wynik nie jest pomiarem punktowym tylko średnią temperaturą na obszarze kilometra kwadratowego.

 

W temperaturze-91,2C oczy ludzkie, a także nos i płuca zamarzają w ciągu kilku minut. Jest to tak ekstremalne zimno, że dwutlenek węgla zmienia się w suchy lód (-78,5C). Najzimniejsze zamieszkałe miejsce na naszej planecie znajduje się oczywiście w Rosji i jest to wioska Tomtor w Jakucji. To tam właśnie w styczniu2004 roku termometry wskazały -72,2C.

 

Źródło: ZmianyNaZiemi

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego