Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Naukowcy opublikowali nowe badania dotyczące wzrostu poziomu mórz

2012-05-06 23:58:20, komentarzy: 0

 

 Dwójka badaczy z uniwerytetów w Waszyngtonie i Ohio, Twila Moon i Ian Joughin Lavoro, opublikowała w magazynie Science swoje badania w których dokumentuje, że poziom mórz w najblizszym stuleciu nie wzrośnie o 2 metry jak przewidywano, ale o 80 cm.

 

Analiza naukowców opiera się na badaniach lodowców Grenlandii i wahaniach tam zarejestrowanych. Zbadano łącznie około 200 obszarów, głównie na podstawie zdjęć satelitarnych, jak i prowadzonych przez ostatnie 10 lat obserwacjach a także kontroli zapisów zgromadzonych w bazie danych . Do pomiarów wykorzystano zdjęcia z kanadyjskiej satelity Radarsat -1 , niemieckiej TerraSar - X i japońskiej Advanced Land Observation . Proces analizy rozpoczęty zimą 2000r. wykazał że lodowce topnieją wolniej niż przewidywano.

 

Dwójka naukowców nie należy do sceptyków klimatycznych , nigdy też nie wątpiła, że globalne ocieplenie ma ogromny wpływ na topnienie lodowców, ale jak sami twierdzą ich badania są bardziej optymistyczne, zwłaszcza że przewidywane 2 metry potwierdzane przez innych naukowców byłyby katastrofalne w skutkach .

 

   "Na dzien dzisiejszy jestesmy w stanie stwierdzić że proces topnienia lodowców w ciagu ostatnich 10 lat wzrósł o 30% w porównaniu do poprzednich dziesięcioleci ; wzrosła też prędkość przemieszczania się lodowców , więcej lodu wpada też wprost do morza " komentuje Moon.

 

Mimo pewnego optymizmu płynącego z tych badań, sytuacja nadal jest krytyczna :

    "Dziesięć lat badań to zbyt krótki okres by z powodzeniem stwierdzić jak sytuacja będzie się rozwijać w przyszłości , możliwe też że wystąpią okoliczności które znacznie przyspieszą proces topnienia, dla przykładu lodowce na połnocy Grenlandii, które do tej pory nie wykazały jakiejś większej aktywności, mogłyby w dużym stopniu przyczynić się do gwałtownego wzrostu poziomu mórz ."

 

 

Pomimo optymistycznej prognozy 80cm, mniej krytycznej jak niemal trzykrotność (2 metry ), zagrożone zalaniem przez wody oceanów i mórz są wybrzeże Ameryki i Zatoka Meksykańska , Włochy , Francja , Wielka Brytania , Szkocja , Alaska , Dania , Indie, Sri Lanka , Bangladesh , Brazylia , Chiny , Japonia , Półwysep Koreański , południowo - wschodnia część Azji i Australii, a to wszystko w ciągu najblizszych 100 lat !

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: http://news.sciencemag.org/

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :)

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego