Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Nadchodzi zjawisko Superksiężyca, nasz satelita będzie 16% jaśniejszy

2012-05-03 00:43:53, komentarzy: 0

 Najbliższe zjawisko typu Superksiężyc zobaczymy już 5 maja 2012. Księżyc będzie o 16% jaśniejszy niż przy zwykłej pełni. Rosną też obawy czy wpływ grawitacyjny naszego satelity nie spowoduje jakichś reakcji ze strony aktywności sejsmicznej i wulkanicznej na Ziemi. 

 

 

 

Zeszłoroczna tragedia w Japonii wystąpiła w bliskim odstępie czasowym od takiego samego zjawiska. Z Superksiężycem mamy do czynienia wtedy, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc znajda się w jednej linii oraz będzie on najbliżej Ziemi oraz w pełni. Wszystkie te warunki będą spełnione 5 maja.

 

 

Dodatkowo perygeum księżycowe będzie największym w tym roku. Zwykle największe zbliżenia mogą się różnić od siebie do 3% odległości, ponieważ orbita Księżyca nie jest idealnie okrągła. W związku z tym to perygeum może być szczególne podwójnie.

Wielkość Księżyca i jego blask z pewnością wywoła niepokój u ludzi, bo to nie będzie normalna jasność nocy. Niektórzy mogą to odczuwać poprzez kłopoty ze snem.

Ostatnie zjawisko tego typu miało miejsce 27 września 2011 roku a poprzednie 19 marca 2011. Zwłaszcza ta druga data i koincydencja czasowa z wielkim trzęsieniem japońskim budzi niepokój.


Naukowcy nie potwierdzają korelacji między zjawiskiem Superksiężyca a katastrofami naturalnymi jednak w przeszłości wzór zależności występuje dość przypomnieć o zbieżności czasowej między Superksiężycem a kataklizmami takimi jak trzęsienie ziemi w Haiti czy huragan Katrina.

Jeśli chodzi o zauważalny wpływ na Ziemię to zbliżenie Księżyca skutkować będzie większa siła oddziaływania na fale pływowe w oceanach. W porównaniu do apogeum siła oddziaływania w perygeum będzie 42% większa. To może skutkować w niektórych miejscach świata znacznie większymi niż zwykle przypływami. 

 

Autor: Flash_Wojciech 

Źródło: ZmianyNaZiemi 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :)   

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego