Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Nadchodzący tydzień z upałami i gwałtownymi burzami!

2012-08-18 15:27:48, komentarzy: 0


Myślę, że wszyscy odpoczęliśmy już od upałów i gwałtownych burz. Część z nas zapewne stęskniła się już za prawdziwie letnim typem pogody. W ostatnich dniach, tygodniach dominowała w Polsce spokojna pogoda. Od czasu do czasu padał deszcz, trochę powiało a temperatura utrzymywała się na dość komfortowym poziomie. Bywały też takie dni, kiedy musieliśmy wyjąć ciepłe kurtki z szafek. Jednym słowem? Jesień. Nadchodzące dni przyniosą długo wyczekiwany powrót lata. Będzie gorąco a nawet upalnie. Pogodę urozmaicą popołudniowe burze, które lokalnie mogą siać spustoszenia. 

W poniedziałek mimo wysokich wartości chwiejności atmosfery burze pojawią się tylko lokalnie. W wielu regionach rozwój konwekcji blokować będzie wysoki CIN. Chmury burzowe mogą pojawić się w północno-wschodniej ćwiartce Polski oraz w zachodnich regionach kraju. W dzień może się pojawić sytuacja, że w całym kraju dominować będzie słońce a komórki burzowe zaczną pojawiać się dopiero wieczorem. Nocą od północno-zachodniej po północno-wschodnią Polskę przemieszczać się będzie Mezoskalowy Układ Konwekcyjny. Burze mogą być gwałtowne. Nad ranem powinien dotrzeć nad Warmię i Mazury. 

We wtorek zagrzmii już na większym obszarze kraju. Energia hamująca konwekcje wystąpi tylko lokalnie. Cape prawie w całym kraju powyżej 1000j/kg, na południu i w centrum ok. 1500j/kg. SRH ok.100m^2/s^2(na wschodzie ok 300), LCL ok 1000m może sprzyjać rozwojowi superkomórek burzowych. Takie mogą generować nawalne opady deszczu (powodujące podtopienia), opady większego gradu 2-3cm oraz liczne wyładowania doziemne (wysokie CAPE). Burzowa będzie także noc z wtorku na środę (prawdopodobieństwo przesuwania się większych strunkur burzowych przez Polskę).

Środa z największą chwiejnością atmosfery na wschodzie kraju. Tam też spodziewamy się rozwoju licznych superkomórek burzowych (LCL 500-1000m), mogących powodować zniszczenia.

Temperatura każdego dnia może przekraczać 30'C, a w poniedziałek dochodzić do nawet 35'C. Są to już niebezpieczne wartości temperatury i należy ściśle przestrzegać zasad postępowania podczas upałów. Więcej informacji na temat nadchodzących dni w kolejnych newsach.


Prognozy pogody mogą ulec niewielkim zmianom, o których na bieżąco będziemy Was informować na łamach naszego portalu.

 

Autor: Flash_Wojciech

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego