Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Monsunowe opady w północnej Anglii spowodowały nagłą powódź

2012-06-24 23:10:27, komentarzy: 0

 

 

W północno-zachodniej części Wielkiej Brytanii w ciągu wczorajszej nocy spadło tyle deszczu ile zwykle spada w ciągu miesiąca. Rzeki wystąpiły z brzegów i zalały dziesiątki miast i wsi. Z powodu powodzi ewakuowano już setki osób. Zamkniętych jest wiele dróg lokalnych oraz autostrad.

 

W kilku miejscach woda zniszczyła nasypy kolejowe. Spływająca woda stworzyła wielkie rozlewiska. Pierwsze prace naprawcze już się rozpoczęły, ale niestety brytyjscy meteorolodzy przewidują kolejne duże opady. Wystosowano kilkadziesiąt ostrzeżeń dla zachodniej Anglii i Szkocji.

 

 

Gwałtowne opady występują aktualnie w wielu miejscach na świecie, na przykład w amerykańskiej Minnesocie, jest to wyraźny znak zmian przepływu prądów powietrznych spowodowany prawdopodobnie zmianą cyrkulacji prądów morskich.

 

 

Wynikiem tego jest na przykład efekt układania się nad USA mas powietrza w kształcie litery omega. To powoduje gwałtowne zjawiska atmosferyczne pośrednio przez to, że dodatkowo napędza się tak wzrost temperatury powietrza. W Ameryce Północnej bite są kolejne rekordy temperaturowe dla kolejnych miesięcy. Wszystko to zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia pogodowych zjawisk konwekcyjnych.


To, co widzimy teraz w Wielkiej Brytanii kilka tygodni temu widzieliśmy na Ukrainie. Wielkie nagłe opady mogą się przytrafić na obrębie całej Europy, również Polski. W zeszłym roku doświadczyły tego Włochy, Hiszpania i inne kraje. Nasz kraj doświadczył już kilku takich fal opadów, na przykład wielka ulewa z Warszawy z 2011 roku. Często fale opadów kończyły się niszczycielską powodzią. Ulewy nieustępujące niczym tym monsunowym stały się normą a nie anomalią.

 

Opublikował: Flash_Wojciech 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego