Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Masowe obserwacje słońc pobocznych w Polsce

2012-07-20 11:41:07, komentarzy: 0

 

 

Wśród najbardziej spektakularnych zjawisk jakie można obserwować na naszym niebie szczególnie warte wspomnienia są fenomeny optyczne typu halo a w szczególności takie zwane parheliony. Tylko ten kto widział to zjawisko na własne oczy jest w stanie to sobie wyobrazić. Ostatnio obserwujemy znacznie więcej parhelionów niż zazwyczaj i być może wkrótce wiele osób zobaczy swoje pierwsze słońce poboczne.

 

Zjawisko powstawania parhelionów opiera się o zasadę pryzmatu a jego formę pełnią kryształki lodu. Dlatego właśnie jest to zjawisko typowe raczej dla kręgów podbiegunowych. Często parheliony można zobaczyć z pokładu samolotu. Warunki panujące na wysokościach przelotowych sprzyjają powstawaniu takich fenomenów. Parhelion we Wrocławiu miał miejsce 16 lipca 2012 około godziny 11:00

 

 

 

Zastanawiając jest jednak to, że parheliony stają się tak pospolite w naszym kraju. W odstępie kilku dni zaobserwowano słońca poboczne we Wrocławiu i w Wiśle. Świadkowie opisywali to zjawisko jako dodatkowy krąg świetlny wokół Słońca. To pasuje do wyglądu kręgu parhelicznego. Oto zdjęcia z Wisły z 17 lipca 2012 z godziny 17:40.

 

 

Z pewnością zjawiska te widziało wiele osób w innych miejscowościach, ale redakcja dysponuje zdjęciami wyłącznie z Wrocławia i z Wisły. Gdyby zadać pytanie co może być czynnikiem powodującym częstsze powstawanie parhelionów wydaje się, że mogą to powodować rozpylane na niebie aerozole.

 

 

 

Warto zwrócić uwagę, że na zdjęciach widać wyraźnie Słońce, które jest jakby zamglone. To bardzo częsty widok gdy niebieskie rano niebo zaczyna się pokrywać siatką długo utrzymujący się smug rozpraszających się często w formie mgiełki stanowiącej podstawę do zaistnienia tych ciekawych fenomenów optycznych. 

 

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło: ZmianyNaZiemi 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego