Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Małopolskie: ponad 300 interwencji straży w związku ze skutkami halnego

2013-12-25 23:17:17, komentarzy: 1
 
Dziś pod wieczór halny wiejący w Tatrach przybrał na sile, w porywach osiągał prędkość 176,5 km na godzinę – poinformował dyżurny obserwator stacji IMGW na Kasprowym Wierchu. Żywioł uszkodził 50 domów, sieci energetyczne i samochody oraz powalał drzewa na jezdnie. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.
 
Jak powiedział Michał Furmanek kierownik stacji meteorologicznej IMGW w Zakopanem, to jeden z silniejszych halnych, ale nie rekordowy. Wspominał, że w 1968 roku wiatr w Tatrach osiągał prędkość 288 km na godzinę. Dodał, że silny halny będzie wiał w Zakopanem jeszcze w czwartek do południa, później osłabnie.
 

Małopolscy strażacy w środę byli wzywani ponad 300 razy do usuwania skutków halnego. Najwięcej szkód żywioł wyrządził w powiecie tatrzańskim. W Zakopanem porywy halnego osiągały nawet 120 km na godzinę.

Jak powiedział dyżurny oddziału ratunkowego szpitala im. Chałubińskiego w Zakopanem, do ambulatorium zgłosiło się w środę kilkadziesiąt osób poszkodowanych przez halny. Obrażenia to przede wszystkim stłuczenia lub złamania. Jedna kobieta wchodząc do kościoła została porwana przez silny podmuch wiatru i zatrzymała się na ogrodzeniu – doznała obrażeń głowy.

W Zakopanem straż już od wigilijnej nocy była wzywana do usuwania powalonych drzew na budynki, linie energetyczne i samochod. - Do środy wieczorem wyjeżdżaliśmy ponad 200 razy. Uporaliśmy się z usunięciem powalonych drzew z jezdni i posesji oraz zabezpieczeniem budynków – powiedział rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król-Łęgowski.

Powalone przez wiatr halny drzewa spowodowały duże straty w Zakopanem – ocenił wiceburmistrz miasta Wojciech Solik. W Zakopanem powołano sztab kryzysowy. Od wczesnego rana do godzin południowych zakopiańczycy byli pozbawieni prądu, ponieważ powalone drzewa uszkodziły główną sieć energetyczną.

 

Halny uszkodził 50 budynków w Zakopanem. Część pokrycia dachowego została zerwana - m.in. na budynku jednej ze szkół podstawowych. Drzewa pod naporem halnego runęły też na zaparkowane przy pensjonatach i hotelach samochodyniszcząc 17 pojazdów. Do Zakopanego na czas świąt przyjechały tłumy turystów.


Żywioł niszczył także wiaty, znaki drogowe, przewracał bilbordy i ozdoby świąteczne w mieście pod Giewontem. Halny złamał ustawioną na Krupówkach ponad dziesięciometrową choinkę. W górnej części deptaku halny zrywał pokrycia budynków, dlatego zdecydowano o zamknięciu odcinka tej popularnej ulicy.

- Jutro, kiedy wiatr ucichnie, będą znane wstępne straty. Najprawdopodobniej będziemy występować do budżetu państwa o finansowe wsparcie na naprawy szkód wywołanych klęską żywiołową – powiedział wiceburmistrz Solik.

Zakopiańska straż pożarna apeluje o pozostanie w domach.

Powalone drzewa uszkodziły także trakcję kolejową na linii Nowy Sącz- Krynica, wstrzymując ruch pociągów na kilka godzin.

Halny wyrządził szkody nie tylko w powiecie tatrzańskim. Powalone drzewa usuwano też w powiatach: nowosądeckim, suskim, nowotarskim i myślenickim. Wichura dała się we znaki także mieszkańcom Suchej Beskidzkiej. Jak poinformował dziś rzecznik suskiej straży pożarnej Łukasz Białończyk silne podmuchy wiatru uszkodziły tu kilkanaście dachów domów. W powiecie suskim strażacy interweniowali ponad 60 razy.

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Edward 1:45, 1 stycznia 2014

    Według informacji KW PSP Kraków w małopolsce było 609 zdarzeń związanym z halnym :>

    Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego