Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Lua dociera do Australii. Może wiać 250 km/h

2012-03-17 14:46:54, komentarzy: 0

Cyklon tropikalny Lua dociera do północno-zachodniego wybrzeża Australii. W ostatnich dniach mocno przybrał na sile. Według prognoz australijskiego Biura Meteorologii towarzyszące mu wiatry mogą przekraczać wtedy 250 km/h.

 

Synoptycy zapowiadali, że cyklonowi poza silnym wiatrem będą towarzyszyć ulewne deszcze, niebezpieczne burze, wysokie, niszczące fale i podtopienia. Pierwsze uderzenie Lua przyjmą północne okolice Port Hedland.


Zamykają kopalnie żelaza

 

Choć są to słabo zaludnione obszary, należą do bogatego w rudy metali regionu Pilbara. W związku z narastającą siłą cyklonu w piątek zamknięto znajdujące się tam główne australijskie kopalnie rud żelaza.

Niektóre firmy wydobywające ropę naftową w regionie zdecydowały się na zamknięcie kilku pól naftowych i ewakuację części pracowników - m. in. z wyspy Barrow, oddalonej o 70 km od wybrzeża.


Lua będzie jak Yasi?

 

Mieszkańców okolic Port Hedland obowiązuje alarm. Zostali ostrzeżeni o konieczności znalezienia schronień przed cyklonem.

Sklasyfikowany jako cyklon 4 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, Lua może być najgorszy od czasów cyklonu Yasi, który w zeszłym roku zniszczył stan Queensland.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego