Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Lód Grenlandii zanika w ogromnym tempie

2012-03-16 21:32:39, komentarzy: 0

Pokrywa lodowa Grenlandii jest znacznie bardziej wrażliwa na globalne ocieplenie niż wcześniej sądzono. Według badania, pokrywa lodowa Grenlandii może utracić zdolność do reprodukcji i nieuchronnie ulegnie roztopieniu, gdy temperatura planety wzrośnie o 1,6 ˚ C, w porównaniu z jej wartością w czasach sprzed epoki przemysłowej.

 

Oświadczenie zszokowało wielu naukowców, ponieważ do tej pory oficjalny próg, po którym przewidywano trwałe zmiany określany był różnicą w temperaturze do 3,1 ˚ C. Badania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Complutense w Madrycie i Poczdamskiego Instytutu Badań Wpływów Klimatu w Niemczech. Jeden z nich, Alexander Robinson powiedział:

 "Świat może się już zbliżać do krytycznego progu, a im bliżej jesteśmy do niego tym szybciej lód w Grenlandii topnieje. "

 

Aby potwierdzić swoje słowa, naukowcy wskazują na zdjęcie zrobione przez jednego z satelitów z Narodowej Agencji Aeronautyki Stanów Zjednoczonych. Zamiast tradycyjnego śnieżnobiałego koloru, typowego dla lodowców na zachodnim wybrzeżu Grenlandii obecnie można zobaczyć i jaskrawoczerwony i szmaragdowo-zielony kolor. 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego