Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Krok po kroku..nawałnice nad Polską dnia 14.07.2012r.

2012-07-15 08:53:26, komentarzy: 0

 

Po wczorajszych nawałnicach i trąbach powietrznych,które przetoczyły się nad północno-zachodznią oraz północną Polskę straty materialne są ogromne.Zginęła także jedna osoba a dziewięć zostało poważnie rannych.Osobą tym nie zagraża niebezpieczeństwo utraty życia jednak przez jakiś czas będą musiały pozostać w szpitalu.Prześledźmy więc drogę wczorajszych nawałnic krok po kroku.
1.O godzinie 14:00 komórka burzowa zaczęła przechodzić nad północną częścią województwa lubuskiego.która przyniosła bardzo ulewny deszcz oraz silny wiatr w miejscowości Międzyrzecze.Jej intensywność z każdą chwilą wzrastała kiedy zbliżała się do kolejnych województw wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.
2.Do Trzcianki wichura dotarła przed godziną 15:00 a do Piły około 15:20.Tam nawałnica wyżądziła pierwsze duże straty materialne.Połamała drzewa,linie energetyczne oraz pozrywała dachy z budynków mieszkalnych.
3.Superkomórka burzowa nadal wędrowała na północny wschód w kierunku Borów Tucholskich żeby o godzinie 16:30 przetoczyć się nad miejscowością Tuchola w województwie kujawsko-pomorskim.Wichura połamała setki drzew,które zatarasowały leśne drogi.
4.Około godziny 17:30 po raz pierwszy zauważono trąbę powietrzną,która pojawiła się niedaleko jeziora Kałębie i tam właśnie zginęła osoba,która przebywała w domku letniskowym.60-letni mężczyzna nie miał szans na ucieczkę.Wichura zmiotła domek z powierzchni ziemi a waląca się ściana budynku śmiertelnie przygniotła mężczyznę.Nawałnica uszkodziła i zniszczyła kilkanaście innych domków w miejscowściach Wycinek oraz Osiech.Straty w drzewostanie leśnym na obszarze około 400 hektarów zostały powalone i wyrwane z korzeniami.To świadczy o tym jak silny musiał być żywioł i zjaką prędkością wiał wiatr w samym środku trąby.
5.O godzinie 17:50 traba powietrzna wtargnęła do województwa pomorskiego gdzie pojawiła się w miejscowości Gniew.
6.W Sztumie trąbę powietrzną zauważono o godzinie 18:00 i wtym regionie wiatr ranił 9 osób w tym 1 bardzo ciężko.
7.Około godziny 18:20 trąba zaczęła systematycznie tracić na sile.Przeszła jeszcze przedmieściami Malborka żeby 20 minut później ostatecznie zaniknąć.Jednak silny wiatr powalił drzewa oraz pozrywał dachy z kilkunastu budynków w południowych i wschodnich dzielnicach Elbląga.
8.O godzinie 19:00 superkomórka burzowa rozpadła się na dobre.Jednak pas zniszczeń jaki pozostawiła po sobie jest ogromny.Na odcinku 320 kilometrów od okolic Międzyrzecza w województwie lubuskim aż do Elbląga nie ma miejsca gdzie nie są widoczne skutki przejścia tej nawałnicy.
Trąba powietrzna pokonała około 80 kilometrów,szerokość pasa zniszczeń wyniosła około 300 metrów a sama komórka burzowa wędrowała z prędkością 60 km/h.Trąby powietrzne w Polsce o takiej sile pojawiają się co raz częściej i na pewno w następnych latach będziemy musieli podjąć wszelkie działania aby ostrzegać ludzi przed tego typu niebezpiecznymi zjawiskami.

Poniżej przedstawiamy mapkę,która ukazuje drogę przemieszczania się nawałnicy oraz kilka filmów udokumentowanych przez świadków tego wydarzenia:


Autor:Luksfer87

Źródło:TwojaPogoda.pl,internet.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego