Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Krater Popigaj kryje niewyobrażalne ilości diamentów

2012-09-21 11:03:18, komentarzy: 0

Rosja ujawniła, że posiada na swoim terytorium ogromne złoże diamentów, które mogłoby nasycić światowe rynki na kolejne 3 tys. lat. Kamienie kryją się w kraterze na Syberii. Wielkość złoża oblicza się na biliony karatów – dziesięciokrotnie więcej niż wynoszą pozostałe złoża na całym świecie.

Popigaj jest to krater uderzeniowy w syberyjskiej części Rosji, w Kraju Krasnojarskim, na północ od miasta Norylsk, w delcie rzeki Popigaj.Jest to czwarty największy potwierdzony krater uderzeniowy na Ziemi. Ma średnicę około 90 kilometrów.Ocenia się, że powstał w wyniku uderzenia asteroidy o średnicy 5–8 km około 35,7mln lat temu, w okresie późnego eocenu. Skok ciśnienia, wywołany uderzeniem, przekształcił znajdujący się w ziemi grafit w diamenty.Najciekawsze jest to,że kamienie które powstały są dwa razy twardsze od tych,które występują na innych częściach różnych kontynentów.Prawdopodobnie większość z nich będzie miała zastosowanie przemysłowe.Zanim rozpoczną się prace wydobywcze na ogromną skalę, w głąb krateru zejdą naukowcy z Nowosybirskiego Instytutu Geologii i Mineralogii i przeprowadzą dokładne badania.Zdaniem specjalistów, w kraterze  znajdują się diamenty, których masę można liczyć w bilionach karatów

Zaprezentowane  informacje mogą mieć niebagatelny wpływ na światową gospodarkę, ale w niedalekiej perspektywie także na układ sił na świecie.Pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na szczegółowe wyniki badań geologicznych.

Autor:Luksfer87

Źródło:Wikipedia.org,zmianynaziemi.pl,Wp.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego