Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Kilkaset podtopionych domów. Wody na Wyspach będzie przybywać

2012-09-27 00:25:35, komentarzy: 0

 

Pogarsza się sytuacja w Wielkiej Brytanii nękanej od niedzieli ulewami i silnym wiatrem. Woda zalała liczne obszary w północnej Anglii i Walii i podtopiła kilkaset domów. W Newcastle płynący ulicą strumień deszczowej wody zdewastował fundamenty jednej z kamienic.

 

Brytyjska Agencja Środowiska (EA) wydała już 83 ostrzeżenia powodziowe i 139 komunikatów ostrzegawczych niższego stopnia w związku z prognozami, według których w ciągu najbliższej doby spadnie ponad 40 l/mkw. deszczu.

Strumień deszczówki zmył fundamenty

To pogorszy i tak już trudną sytuację - trwające od niedzieli ulewne deszcze już zalały spore tereny. Najgorsza sytuacja jest w północnej Anglii i Walii, gdzie podtopionych zostało 300 domów. We wtorek na niektórych obszarach spadło tyle deszczu, co w ciągu miesiąca. Ulewom towarzyszył silny wiatr przekraczający 110 km/h.

W Newburn - dzielnicy miasta Newcastle w północno-wschodniej Anglii rzeka wody deszczowej płynąca ulicą po prostu zmyła fundamenty jednej z kamienic. Budynek utrzymuje się tylko na filarach. Mieszkańcy zostali ewakuowani.

 

 

 

 

Coraz więcej wezbranych rzek

EA ostrzega przed szybko wzbierającymi po ulewach rzekami. Blisko granicy Walii wystąpiła z brzegów rzeka Severn, zalewając wieś Tewesbury. W North Yorkshire rzeka Ouse częściowo podtopiła historyczne miasto York, a w miejscowości Gilling ewakuowano 19 podopiecznych domu opieki, ponieważ woda naruszyła tam zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

 

Strażacy z Eryholme w tym samym hrabstwie musieli udzielić pomocy załodze śmieciarki, po tym, jak lokalna rzeka wylała i zatopiła ich ciężarówkę. W hrabstwie Northumberland ewakuowano dziesiątki mieszkańców miasta Morpet po tym, jak rzeka Coquet przerwała zabezpieczenia i wdarła się na zabytkowy rynek.

Problemy na kolei, drzewa na drogach

Ciężkie warunki pogodowe spowodowały też spore problemy w komunikacji i transporcie. W Szkocji na niektórych drogach ruch utrudniały powalone przez silny wiatr drzewa. W tamtejszym mieście Aberdeen z powodu wichru i ulew kierowcy stanęli w korkach. Na dodatek jego nadmorska część została przykryta grubą warstwą piany, którą silne powiewy zwiały z morza.

Podtopienia wstrzymały ruch na linii kolejowej dużej prędkości East Coast Main Line na odcinku między Yorkiem a Newcastle. Związane z tym utrudnienia komunikacyjne między Londynem a Szkocją trwały przez większą część dnia.

 

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło: http://www.tvnmeteo.pl/informacje/swiat,27/kilkaset-podtopionych-domow-wody-na-wyspach-bedzie-przybywac,59545,1,0.html  (Reuters TV, ENEX, Daily Mail,Autor: js/rs)

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego