Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Kilka osób rannych po wczorajszym tsunami w Indonezji

2012-04-12 22:26:46, komentarzy: 0

 

Wczorajsza bezprecedensowa aktywność sejsmiczna w regionie Indonezji a zwłaszcza dwa trzęsienia ziemi o magnitudach 8.6 i 8.2 w skali Richtera, spowodowały wielogodzinny alarm przed tsunami, który ostatecznie okazał się uzasadniony, bo tsunami nadeszło i nawet ucierpiało kilka osób w tym dwie osoby zmarły na skutek ataków serca.

Dlaczego trzęsienie ziemi z grudnia 2004 roku, mimo, że było pojedynczym zjawiskiem i to niewiele silniejszym od pierwszego wstrząsu spowodowało śmierć 260 tysięcy ludzi a wczorajsze niesie za sobą bilans czterech poszkodowanych? Odpowiedź tkwi w zrozumieniu dynamiki zjawiska. Trzęsienie z grudnia 2004 to starcie sił w kierunku wertykalnym, czyli w górę, co zawsze powoduje większe tsunami. Taka była też charakterystyka zeszłorocznego trzęsienia i tsunami z Japonii.

 

 

 Wstrząsy wczoraj, mimo, że potężne miały wektor horyzontalny, czyli ocierały się dwie płyty a nie nachodziły na siebie. To tłumaczy ilość wstrząsów wtórnych (17 silniejszych wstrząsów) i ich siłę, zwłaszcza wstrząsu 8.2, który był tak potężny, że niektórzy z sejsmologów twierdzą, że to był kolejny wstrząs główny a nie następczy.

 

 

 

Tsunami jest jednak mniejsze gdy nie dochodzi do wypchnięcia dużej masy wody. Największa fala uderzyła wczoraj w miasto Melaboh na zachodnim wybrzeżu Sumatry gdzie osiągnęła rekordową wysokość sięgając trochę ponad metr. Władze Indonezji wysłały w rejon dotknięty kataklizmem odpowiednie oddziały wojskowe, które mają pomóc w stabilizacji sytuacji.

W tej chwili aktywność sejsmiczna w regionie basenu Oceanu Indyjskiego uspokaja się, ale jest to po prostu tykająca bomba i w każdej chwili może tam dojść do kolejnej eskalacji. Skoro są możliwe dwa wstrząsy powyżej 8 stopni to wszystko jest tam prawdopodobne. Poza tym ewidentnie widać, że wzmożenie aktywności sejsmicznej występuje globalnie.

Jest jeszcze jeden efekt wczorajszego zagrożenia tsunami, systemy ostrzegania poddano testowi i w większości zdały egzamin, poza typowymi dla takich sytuacji kryzysowych wybuchami lokalnej paniki ewakuacje poszły raczej sprawnie. Zabawną wpadkę zaliczyła firma KFC rozwścieczając Tajów swoim marketingiem bezpośrednim proponując zakup ulubionego kurczaka, jako dodatku do oglądania doniesień o trzęsieniach ziemi. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego