Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Kiedy najlepiej zmieniać opony na zimowe i jak przygotować nasz pojazd do zimy??

2012-10-25 12:28:25, komentarzy: 0

W najbliższych dniach oraz tygodniach czeka nas zmiana ogumienia w aucie na zimowe. Opony muszą pasować do samochodu, nie mogą być zbyt zużyte i źle zamontowane.Prawdopodobnie nowe przepisy,które są przygotowywane wejdą w życie już za niedługo i nakażą obowiązkową wymianę opon na zimowe.Takie prawo obowiązywało by od 1 listopada aż do 15 marca kolejnego roku. Radzimy, na co zwrócić uwagę.

Aż 91 proc. polskich kierowców zmienia w swoich samochodach opony na zimowe. To wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Michelin. Pokazują one, że tylko 27 proc. zmotoryzowanych, wie kiedy należy założyć tzw. zimówki.Producenci opon zalecają, aby jeździć na nich już wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki i śnieg, bo wtedy w serwisach będą kolejki. Poza tym jazda będzie mniej bezpieczna. Tym bardziej, że już teraz w nocy przy gruncie temperatury mogą już być bliskie zeru. Dlatego jeśli jeździmy samochodem o tej porze, opony zimowe są jak najbardziej wskazane.

Zgodnie z przepisami głębokość bieżnika powinna wynosić przynajmniej 1,6 mm. Mechanicy przestrzegają jednak, by nie eksploatować ogumienia do tej granicy. W przypadku opon zimowych bezpieczna głębokość bieżnika to 3,5 mm. Bardziej zużyte ogumienie nie będzie pracowało prawidłowo. Przed wymianą trzeba też sprawdzić, czy nie jest uszkodzone. Jeśli guma jest sparciała, popękana lub przecięta albo opona jest odkształcona, nie można na niej jeździć.

 Uszkodzone ogumienie może nawet pęknąć podczas jazdy. Może też spowodować awarię układu kierowniczego.Mechanicy radzą też, by nie zakładać na koła opon starszych niż sześć lat.Wtedy ogumienie zaczyna tracić swoje właściwości: twardnieje i szybciej się zużywa.Warto o tym pamiętać szczególnie przy zakupie opon używanych. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić ich stan.

Za komplet nowych opon – na czternastocalowe koła – zapłacimy co najmniej 600 zł. Będzie to ogumienie tańszych marek z Europy. Ceny kompletu opon o średnicy 15 cali zaczynają się od ok. 850 zł, a szesnastocalowych od ok. 1100 zł.

Rozmiar ogumienia dobieramy kierując się wymogami producenta samochodu. Informację o nich znajdziemy w instrukcji obsługi lub na klapce wlewu paliwa. Jeśli zdecydujemy się na montaż zamienników, pamiętajmy, że średnica koła (profil opony plus średnica felgi) nie może odbiegać o więcej niż 3 proc. od wzorcowej.Od 1 listopada wszystkie nowe opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą znakowane nowymi etykietami. Dzięki nim kierowca łatwiej oceni parametry ogumienia, takie jak opór toczenia, przyczepność na mokrej nawierzchni i hałas, emitowany przez oponę.

Wymiana ogumienia w warsztacie trwa ok. 30 minut. Kosztuje to - w zależności od rozmiaru i rodzaju felg - 60-100 zł za komplet, razem z wyważeniem. Najwięcej zapłacą właściciele aut z felgami aluminiowymi.

Zawsze wymieniamy opony na wszystkich kołach. Lepiej nie zakładać „zimówek" tylko na jedną oś. Grozi to szybką utratą panowanie nad kierownicą na śliskiej nawierzchni, szczególnie w zakrętach, gdy koła z letnimi oponami stracą przyczepność.

Poniżej prezentujemy krótki filmik w jaki sposób najlepiej przygotować nasz pojazd do zimy.

Autor:Luksfer87

Źródło:http://regiomoto.pl,youtube.pl

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego