Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Jak powstaje mgła?

2012-10-07 10:52:26, komentarzy: 0

Od kilkunastu dni w naszym kraju zawitała jesień.A wraz z nią będzie się pojawiało zjawisko,które szczególności kierowcom przeszkadza w czasie jazdy.Tym zjawiskiem jest mgła, która im gęściejsza, tym bardziej ogranicza widoczność.Jak powstaje i jakie muszą być spełnione warunki aby powstała naprawdę gęsta mgła? 
O tej porze roku aura jest zwykle bardziej deszczowa a nocą i nad ranem często formują się mgły i zamglenia.Mgła powstaje wtedy, gdy powietrze ochładza się do poziomu poniżej temperatury punktu rosy, tzn. kiedy para wodna zawarta w powietrzu ulega kondensacji.Mgła to bardzo drobne krople wody lub kryształy lodu, zawieszone w powietrzu, których dolna podstawa styka się z powierzchnią ziemi. I to właśnie odróżnia mgłę od chmury, której podstawa jest ponad powierzchnią ziemi.Zjawisko to powoduje zwykle dużą wilgotność powietrza, dochodzącą nawet do 100%, co wpływa na uczucie większego chłodu. Dlatego tam, gdzie klimat jest mniej wilgotny, np. na Półwyspie Skandynawskim, nawet spory mróz nie daje tak dużego jak u nas poczucia zimna przy tej samej ujemnej temperaturze.Woda zawarta we mgle może osiadać na różnych przedmiotach. Wtedy występuje osad atmosferyczny. A jeśli do tego panuje ujemna temperatura, może powstać szadź, która zmienia krajobraz w piękną, lodową krainę.Ale mgła piękna, jako zjawisko, może rodzić problemy i niebezpieczeństwa.
Przede wszystkim powoduje ograniczenie widoczności, co ważne jest przede wszystkim dla kierowców.
Jeśli zaś koncentracja kropelek wody we mgle wzrośnie, może się ona zmienić w drobny deszcz, nazywany mżawką. Potocznie mówimy, wtedy, że pada kapuśniaczek.Częściej występujące od mgieł są zamglenia, w których liczba kropelek wody jest znacznie mniejsza niż we mgle. Podczas zamgleń nie odczuwa się tak silnej wilgotności powietrza i niskiej temperatury jak w przypadku mgieł. Ale z zamgleń mogą się wytworzyć nawet bardzo gęste mgły.

Autor:Luksfer87

Źródło:wikipedia.org,blox.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego