Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

2012-10-24 12:02:19, komentarzy: 0

Zima to trudny okres w życiu ptaków oraz różnych zwierząt leśnych. Niejednokrotnie borykają się one z problemami na granicy życia i śmierci. Możemy pomóc im przetrwać ten trudny czas. Wszystkich, którym leży na sercu dobro "skrzydlatych" lub ''leśnych'' przyjaciół zachęcamy do stworzenia specjalnej ''stołówki". Nie wymaga to wielkich wyrzeczeń ani nakładów finansowych, a jednocześnie umożliwia obserwację tych zwierząt, podczas których można wiele się nauczyć o ich zachowaniu i zwyczajach.

Ptaki można karmić ziarnami konopi, słonecznika, płatkami owsianymi, przepołowionymi jabłkami, rodzynkami lub kupionymi gotowymi mieszankami. Do karmnika można też sypać ziarno, najlepiej pszenicę, a dla większych ptaków kukurydzę. Sikorki lubią słoninę, ale nie może być słona. W czasie mrozów lepszy niż słonina będzie smalec lub tzw. "ptasie pyzy", czyli specjalne pojemniki wypełnione nie solonym tłuszczem wymieszanym z ziarnami słonecznika, konopi, lnu i rzepaku. Kuropatwy i bażanty najchętniej zjadają pszenicę oraz kukurydzę.

Wywieszając słoninkę dla sikor czy wysypując pożywne pestki słonecznika dla licznych karmnikowych gości, możemy im znacznie ułatwić dotrwanie do wiosny. 

Jak pomóc zwierzętom leśnym?

Myśliwi i leśnicy zwykle już pod koniec lata i jesienią, przygotowują drewniane paśniki, dla zwierzyny płowej (sarny, jelenie, daniele, łosie), a dla dzików - buchtowiska, czyli specjalne paśniki na ziemi, gdzie wysypuje się buraki, kukurydzę i pszenicę.  

My też możemy pomóc zwierzętom leśnym (sarnom, jeleniom, zającom i dzikom). W paśnikach możemy wyłożyć ziarna zbóż, kukurydzę, siano, kapustę, marchew i buraki. Specjalnie dla zwierzyny płowej można pozostawić owies w snopach i tzw. liścianki, czyli pęczki suszonych gałązek malinowych, pokrzyw czy wierzb. Nie można zapomnieć też o żołędziach i kasztanach dla dzików.

Jak pomóc zwierzętom bezdomnym i wolnożyjącym? 

Zwierzęta, tak jak ludzie odczuwają, ból, cierpienie, głód, radość i smutek. Doskwierają im upały i mrozy. Wyziębienie i brak wyżywienia powodują, że zapadają na choroby, bez naszej pomocy giną.  Biegający po osiedlu bezdomny pies lub kot, szczególnie w okresie zimowym potrzebuje naszej pomocy. Uchylone piwniczne okienko, ocieplona psia budka, miska ciepłego jedzenia, pomogą im przetrwać zimę. 

OTO KILKA ISTOTNYCH ZASAD,NA KTÓRE POWINNIŚMY ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ PRZY ZAKAŁADANIU KARMINKA DLA PTAKÓW:

*Karmnik należy zawiesić odpowiednio wysoko. Nie można go umieszczać np. na stojącym słupku, ponieważ koty mają wtedy łatwy dostęp.

*Ptakom można podawać tylko pokarmy naturalne: nasiona słonecznika, konopi, maku, otręby, tłuszcze zwierzęce.

*Pokarm powinien być suchy i świeży.

*Nigdy nie dawajmy im wędzonej słoniny, boczku ani innych produktów przyprawianych solą.

*Nie należy też rozpoczynać dokarmiania zbyt wcześnie, to znaczy zanim gatunki migrujące odlecą na swoje zimowiska.

*Jeśli już zaczynamy wykładanie pokarmu, nie przerywajmy go w okresie długotrwałych silnych mrozów i utrzymywania się pokrywy śnieżnej. Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdują pokarm i pozbawione go, mogą tracić cenne godziny krótkich zimowych dni w oczekiwaniu na pokarm i z czasem zginą.

*Pokarm podajemy regularnie i tylko tyle, by potem nie zostawało zbyt dużo resztek, gdyż wtedy część pokarmu się zabrudzi, rozsypie i po prostu zmarnuje.

Autor:Luksfer87

Źródło:andersa4siemiatycze.pl« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego