Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Grad zbombardował Podkarpacie. "Nie było widać świata"

2012-08-25 00:59:14, komentarzy: 0

 

Zerwane dachy, połamane drzewa i uszkodzone linie energetyczne. Wczoraj późnym wieczorem przez województwo podkarpackie przeszła potężna burza. W powiatach jarosławskim i przemyskim nawałnica zniszczyła 18 domów i budynków gospodarczych.

 

Najwięcej zgłoszeń napłynęło do strażaków z gminy Iwierzyce, gdzie spadł grad wielkości kurzych jajek. Tam wichura zerwała lub uszkodziła kilkanaście dachów na domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych. W Wielopolu Skrzyńskim zerwany został dach z kaplicy cmentarnej.

Cały czas napływają do nas zgłoszenia o powalonych konarach i drzewach. Nie można na razie podać dokładnej i ostatecznej liczby uszkodzeń, jakie wyrządziła burza. Na szczęście nie ma ofiar wśród ludzi - powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej mł. bryg. Marcin Betleja.

Burza przeszła też nad powiatami: krośnieńskim i brzozowskim. Stamtąd napływają pojedyncze zgłoszenia o zalanych i podtopionych piwnicach, przepustach oraz o powalonych konarach i drzewach.

 

Silną burzę przyniósł front atmosferyczny, który w czwartek po południu przesuwał się z zachodu na wschód kraju. Dodatkowo Podkarpacie przez cały dzień było pod wpływem gorących mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które nagrzało miasta regionu regionu do 30 st. C.

Wysokie wartości temperatury w zderzeniu z frontowym chłodniejszym powietrzem skutkowały gwałtownym wypiętrzaniem chmur Cumulonimbus, w których powstają gradowe kule. Gdy było ich wystarczająco dużo, z impetem spadły na ziemię, niszcząc zabudowania w powiecie przemyskim i jarosławskim.

 

Liczne interwencje strażaków po poniedziałkowych nawałnicach

Gwałtowne burze przeszły nad Polską też w poniedziałek. W nawałnicach najbardziej ucierpiały województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W pierwszym 20 tys. osób zostało pozbawionych prądu. W Lubuskiem najbardziej intensywne nawałnice przeszły przez powiat strzelecko-drezdencki. Tam straż pożarna odnotowała najwięcej interwencji. Wezwania dotyczyły przede wszystkim szkód spowodowanych przez wiatr: przewróconych drzew, połamanych konarów i uszkodzonych budynków.


- Dach zdarło, jest obrócony. Była ulewa, nie było widać świata. Zniszczyło domy: mój, brata i pana Janka - mówi Krzysztof Koralewicz, mieszkaniec Ostrowa w powiecie jarosławskim.

 

W powiatach od piątkowego poranka trwa szacowanie strat.

Zniszczenia po nawałnicy która minionego wieczoru zrównała z ziemią kilkanaście zabudowań w Nakle na Podkarpaciu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikował: Wojciech Stępniak

Źródło: www.TVNMETEO.pl 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego