Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Gorące temperatury sprzyjają rozwojowi i migracjom pająków

2012-08-23 13:09:19, komentarzy: 0

 

 

Ostatnie upały występujące na przemian z deszczem to idealne warunki do rozmnażania dla pająków. To nie jest dobra wiadomość dla osób cierpiących na arachnofobię. Mnożą się gatunki lokalne a także migrują jadowite pająki takie jak ptaszniki poludnioworosyjskie czy karakurty.

 

W Polsce, w ciągu ostatnich dni doszło do kilku interesujących incydentów z pająkami. Temperatury spowodowały tak znaczny wzrost populacji krzyżaków ogrodowych, że jedna z popularnych krakowskich przepraw, kładka Bernatka, została dosłownie pokryta białymi pajęczynami. Ludzie mają wątpliwości czy pająki nie są groźne, ale według wszelkich informacji jedyne, czym grozi człowiekowi ukąszenie krzyżaka to miejscowe podrażnienie.

Na Ukrainie i na Białorusi sytuacja jest dużo bardziej poważna. Szczególnie niebezpieczne są spokrewnione z czarnymi wdowami karakurty. Są to niewielkie pająki posiadające jednak jad będący silną neurotoksyną. Najbardziej niebezpieczne jest wtargnięcie na teren gdzie na długich trawach znajduje się czasami kilkadziesiąt żerujących pająków.

Człowiek czy też zwierzę często zostaje wtedy ukąszone wielokrotnie a to już stwarza zagrożenie dla zdrowia. Karakurty pojawiały się w tym roku już nawet na zachodniej Ukrainie. Zanotowano też kilkadziesiąt przypadków ukąszeń ludzi, ale bez ofiar.

W obwodzie żytomierskim zaatakowały za to ptaszniki. Gatunek ten dorasta do 4 centymetrów i jego ugryzienie może być śmiertelne dla niewielkich zwierząt. Znane są też przypadki, gdy pogryzienie przez ptaszniki poludnioworosyjskie doprowadziło do śmierci cielaka.

Pająki to zwierzęta, które zawsze wzbudzały niechęć i odrazę. Jest to spowodowane przez atawistyczny lęk zaszyty jeszcze w pamięci komórkowej. Przed milionami lat, gdy ssaki przypominały dzisiejsze ryjówki stanowiły one pokarm pająków. To zostało do dzisiaj i instynkt każe nam uciekać, mimo, że jest to czasami irracjonalne. Pająki to stworzenia, które istniały na długo nim pojawił się człowiek i z pewnością będą istniały jeszcze bardzo długi czas po tym, gdy homo sapiens zniknie z powierzchni ziemi. Chociażby dlatego należy im się respekt i szacunek.

Opublikował: Wojciech_Dęblin

Źródła:

http://zamianynaziemi.pl

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/kujawsko-pomorskie/news/pajaki-sieja-postrach-w-supermarkecie,1834424,222
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/inwazja-pajakow-na-kladce-bernatka-w-krakowie,1,5214504,region-wiadomosc.html
http://podrobnosti.ua/accidents/2012/08/20/853496.html
http://ura.dn.ua/22.08.2012/128610.html
http://news.tut.by/tv/304159.html 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego