Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Golden Gate przygotowuje się na śnieżyce z huraganowym wiatrem

2012-12-02 10:50:25, komentarzy: 0

Zachodnie Wybrzeże przygotowuje się na nadejście gwałtownego frontu atmosferycznego, któremu towarzyszą ulewne deszcze oraz huraganowe porywy wiatru. Drogowcy przestrzegają między innymi przed poruszaniem się po słynnym moście Golden Gate.

Mieszkańcy wielu kalifornijskich miejscowości w obawie przed wylaniem rzek ustawiają przy nich worki z piaskiem. Od początku weekendu w niektórych kalifornijskich hrabstwach spadło już blisko 200 litrów wody na metr kwadratowy. Najwięcej, bo łącznie nawet 360 l/mkw. spodziewane jest w miejscowościach Plumas, Butte i Shast.

Synoptycy prognozują, że w niektórych obszarach Kalifornii porywy wiatru mogą przekroczyć w niedzielę 120 km/h. Lokalne władzy poinformowały, że w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych może dojść do chwilowych przerw w dostawach energii.

W obawie przed skutkami silnego wiatru kalifornijskie służby drogowe wydały specjalny komunikat, w którym ostrzeżono kierowców samochodów z przyczepami oraz kamperów przed utrudnieniami w podróży. Szczególnie niebezpieczne może być przemieszczanie się po mostach. Komunikat dotyczy m.in. słynnego mostu Golden Gate w San Francisco.

 

Most Golden Gatemost wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad Cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937.

Golden Gate jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Będąc także jednym z głównych celów wycieczek turystycznych jest uczęszczany rocznie przez miliony użytkowników. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 mln samochodów i liczba ta ciągle wzrasta. Szacuje się, że od momentu otwarcia mostu przejechało po nim około 1,6 mld pojazdów, a ponieważ jest on od tego momentu płatny, zarobił już na swoją konserwację około 1,0 mld $.

Zagrożenie trzęsieniem ziemi sprawia, że most musi zostać jak najszybciej wzmocniony. Prace przygotowujące go na przetrwanie kataklizmu o wielkości do 8,3 stopnia w skali Richtera oszacowano na 217,4 mln $. Jeśli jednak nie nastąpi inna nieprzewidziana katastrofa, okres eksploatacji przewidziano na 200 lat.Most Golden Gate stał się wielkim sukcesem. Koszty budowy, które wynosiły 27 mln $, zwróciły się do 1971 – chociaż pobierano opłaty tylko od kierowców jadących w kierunku południowym do San Francisco. Przez 70 lat wytrzymał wiele trzęsień ziemi. Przetrwał nawet jedno z najbardziej tragicznych w 1989 o natężeniu 7,1 stopni w skali Richtera. Od chwili oddania do użytku most Golden Gate zamknięto zaledwie 3 razy z powodu bardzo silnych wiatrów.

Autor:Luksfer87

Źródło:TVNMeteo.pl,wikipedia.org,youtube.pl


« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego