Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Fukushima nadal zatruwa ocean

2012-11-18 15:45:28, komentarzy: 0

 

 

 Mimo, że od katastrofy w Fukushimie minęło już ponad półtora roku nadal nie spada poziom radioaktywności w oceanie. To zła wiadomość dla lokalnych ekosystemów morskich oraz dla japońskiego rybołówstwa.

 

Nowe dane zaprezentowane na konferencji naukowej zorganizowanej prze Uniwersytet Tokijski potwierdzają to, o czym wiadomo było nieoficjalnie od jakiegoś czasu. Poziom radioaktywności w pobliżu wybrzeża Japonii nie spadł, ale na szczęście też nie wzrósł.

Biorąc pod uwagę zjawisko dyspersji można założyć, że taki stan rzeczy oznacza stały dopływ materiału radioaktywnego do oceanu. Naukowcy sugerują, że cieknie sama elektrownia Fukushima, ale też wskazują na rzeki wpływające do oceanu. One mogą transportować radioaktywność zbieraną ze skażonych obszarów.

Oprócz tego wraca kwestia skażonego dna morskiego, co powoduje, że ryby denne są w większości napromieniowane znacznie ponad normę. To zła wiadomość dla japońskiego rybołówstwa, które notuje aktualnie rekordowe straty. Wielu rybaków liczyło, ze uda się rozpocząć połowy i wyniki badań są odczytywane, jako wielkie rozczarowanie

Jak podaje magazyn Nature naukowcy z Woods Hole Oceanographic Institution w Massachusetts ustalili, że katastrofa w Fukushimie spowodowała największe uwolnienie radioaktywności do oceanu w historii ludzkości. W sumie według nich Fukushima wyemitowała do oceanu 16,2 petabekereli ( 1015 bekereli). Uwolniono głównie radioaktywny cez. Mniej więcej tyle samo trafiło do atmosfery.

Materiał radioaktywny rozprzestrzenił się na Oceanie Spokojnym i został rozcieńczony się do bardzo niskich poziomów. Jednak stężenie cezu-137 w wodach przy elektrowni wynosi średnio 1000 bekereli, a to jest bardzo dużo w porównaniu z naturalnym tłem.

Jak twierdza naukowcy przecieki z elektrowni, wynoszą około 0,3(1012 bekereli) terabekerela miesięcznie. Wiele radioaktywności powoduje deszcz wypłukujący skażone drobinki i spływający do oceanu wraz z rzekami. Ale główną przyczyną zanieczyszczenia nadal pozostają osady morskie. Według szacunków jest tam około 95 terabekereli radioaktywnego cezu na dnie w pobliżu zakładu. Nikt tak naprawdę nie wie jak doszło do tego skażenia aż w takim stopniu.

W rybach dennych złowionych w okolicy Fukushimy znaleziono nawet 25 000 bekereli na kilogram, podczas gdy limit wynosi 100 bekereli na kilogram. W 2011 r. przemysł rybacki w tym kraju stracił szacunkowo od 100 do 200 miliardów, ¥ czyli około 1,3-2,6 mld $. Straty dla środowiska sa nie do oszacowania.

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło:

http://www.nature.com/news/ocean-still-suffering-from-fukushima-fallout-1.11823 

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/fukushima-nadal-zatruwa-ocean 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego