Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Dziś kolejne zjawiska burzowe

2012-05-05 09:49:11, komentarzy: 0

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

 

Polska znajduje się po wschodniej stronie długiej fali górnej znad Europy Północno-Zachodniej, w oddziaływaniu rozległego i dość głębokiego układu niżowego znad Płw. Skandynawskiego. Przez kraj będą dalej przechodzić fronty atmosferyczne, wzdłuż których prognozowana jest pewna chwiejność termodynamiczna. Po południu na południowym zachodzie naszego kraju zacznie się rozwijać układ niżowy i właśnie tam wystąpią najlepsze warunki do tworzenia się zjawisk burzowych. W nocy z soboty na niedzielę układ niżowy wraz z systemem frontów atmosferycznych przemieści się nad Polskę Centralną. Za chłodnym frontem wspomnianego układu zacznie napływać zdecydowanie chłodniejsze powietrze. 

 

Szczegółowy opis: 

 

nicjacja zjawisk burzowych może rozpocząć się już wczesnym popołudniem, głównie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce, gdzie CAPE będzie największe i ma osiągać wartość do ok. 600-1000 J/kg. W północno-zachodniej części Polski w górnej / środkowej troposferze pojawi się silniejszy przepływ poziomy mas powietrza, co doprowadzi do powstania pionowych uskoków wiatru (DLS do ok. 20 m/s). Również w dolnej troposferze prognoza pokazuje zwiększone wartości pionowych uskoków, co może przyczynić się do tworzenia bardziej zorganizowanych układów burzowych. Obecnie wygląda na to, że obok burz w południowo-zachodniej Polsce, w pasie od Ziemi Lubuskiej po Pomorze Wschodnie może się utworzyć linia komórek burzowych. Na tej linii niewykluczone są niezbyt silne superkomórki burzowe przynoszące większy grad (do 2-3 cm w średnicy).

Później, pod wieczór, w związku z przechodzącym z południowego zachodu na północny wschód rozwijającym się układem niskiego ciśnienia, może uformować się większa burza wielokomórkowa, w której zagrożeniem mogą być silne opady deszczu (wszystko wskazuje na to, że burza będzie miała dogodne warunki do wytworzenia sporego, słabo zorganizowanego klastra burz lub nawet MCS-a, który jednak nie będzie się przesuwać zbyt szybko). W nocy układ ten dotrze do Polski Centralnej, gdzie albo zaniknie, albo bardzo mocno osłabnie.

Prawdopodobnie, zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich, rozwinie się trochę komórek burzowych, jednak powinny być one słabsze, niż w ostatnich dniach. Być może w kilku miejscach niemal stacjonarne i niezorganizowane komórki burzowe dadzą dość duże sumy opadowe, ale zagrożenia licznymi i silnymi podtopieniami nie widać. Burze powinny zaniknąć późnym wieczorem / wczesną nocą. 

 

Źródło: ŁowcyBurz

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :)

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego