Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Dwa najzimniejsze kraje na świecie to..

2012-11-07 10:14:36, komentarzy: 0

 


Oczywiście mowa tu o Rosji i Kanadzie, ale który z tych krajów tak naprawdę jest najmroźniejszy? Jeden z krajów jest o 2 stopnie mroźniejszy od drugiego. Sprawdźmy zatem który z tych krajów jest na czele "lodowatej klasyfikacji".


W ostatnich dniach najzimniejsza była Syberia, zarówno wczoraj o świcie, jak i dzisiaj termometry pokazały do minus 37 stopni. Najniższe temperatury notowane są w rejonie miejscowości Selagoncy, która zaliczana jest do bieguna zimna północnej półkuli. Nam się wydaje, że to zabójczy mróz, ale Sybiracy są do takich mrozów przyzwyczajeni, mało tego szykują się do jeszcze silniejszego mrozu, rzędu około -60*C, który nadejdzie jak co roku w Styczniu. Kanada jest ciut cieplejsza, a dokładniej jej najdalej wysunięte na północ regiony, na wyspach Archipelagu Arktycznego termometry pokazały 35*C, czyli cieplej o 2*C niż na Syberii. 

Jednak sytuacja ta w każdej chwili może się zmienić.

Wszystko dlatego, że zarówno północ Kanady, jak i rosyjska Syberia, są zasilane tą samą masą arktycznego powietrza, która dociera z północy i zmierza na południe. Temperatura z dnia na dzień będzie się obniżać, ponieważ dzień będzie stawał się krótszy a noc dłuższa, i promienie słoneczne nie zdążą nagrzać grunt i powietrze. W Kanadzie i Rosji jest biało, w ostatnich dniach dosypało kilkanaście cm śniegu, który utrzyma się aż do kwietniowych i majowych roztopów. By przygotować się na silną zimę jest już za późno, gdyż zbieranie żywności i opału skończyło się na północy kuli ziemskiej już we wrześniu. Tera pozostaje tylko spoglądać na termometr i odliczać dni do początku wiosny. Wstęp do zimy był w tym roku dość wczesny, ponieważ już we wrześniu średnie temperatury w Jakucji, najzimniejszej części Syberii, były niższe od normy wieloletniej. Obecnie temperatura jest zbliżona do normy. Prognozy wskazują na wyjątkowo łagodną zimę w większości regionów Rosji.


Opublikował: Mario_Moderator

Źródło: twojapogoda

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego