Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Dramat w Japonii, jednocześnie wielka powódź, ogromne upały a na dodatek nadchodzi tajfun

2012-07-18 11:19:14, komentarzy: 0

 

 

Siły natury nie oszczędzają wyspiarskiego kraju kwitnącej wiśni. Skala wielkiej powodzi na południu kraju jest ogromna. Ewakuowano 400 tysięcy osób. Na dodatek trwa wielka fala upałów, które również powoduje ofiary śmiertelne. Kłopotów dopełnia jeszcze tajfun "Khanun" 

 

Do tej pory w wyniku powodzi na Kiusiu śmierć poniosło 32 osób. Ogromne opady i górzyste ukształtowanie terenu sprzyjało niebezpiecznymi kumulacjami wody opadowej. W efekcie niektóre fale ulew spowodowały zniszczenia porównywalne z tsunami. 

 

 

Siła wody napierającej na konstrukcje była momentami większa niż podczas tsunami z 2011 roku. Opady rzędu 75 litrów wody na metr kwadratowy musza się jednak skończyć przynajmniej lokalnym podtopieniem.


Upały dotarły do Japonii w poniedziałek. Temperatura przekracza 37 stopni Celsjusza. W 9ich wyniku zginęła już jedna osoba a 680 zostało hospitalizowanych. Obecna średnia temperatura w kraju wynosi 35 stopni. W takich sytuacjach najczęstsze przyczyny śmierci to przegrzanie organizmu. Właśnie taka była przyczyna śmierci 80 letniego mężczyzny z prefektury Niigata.

Sytuację pogarszają niedobory energii elektrycznej wynikające ze znacznie mniejszej niż zwykle ilości działających elektrowni atomowych. Włączenie pozostałych bloków energetycznych wydaje się być przesadzone, bo klimatyzatory po prostu nie będą miały skąd wsiąść potrzebnej energii.

Ale to nie koniec problemów. Tajfun Khanun nieszczęśliwie zmierza w kierunku zniszczonej przez powódź wyspy Kiusiu. Prędkość wiatru sięga 126 km/h i spodziewane jest przejście żywiołu przez ta okolice począwszy od wtorku wieczorem do środy w godzinach nocnych. W związku z tym spodziewane są kolejne obfite opady deszczu nawet do 9 centymetrów deszczu w ciągu 24 godzin.


Japonia to nie jest miejsce dobre do życia. Trzęsienia ziemi, tsunami, tajfuny a na dodatek emitująca promieniowanie elektrownia jądrowa i kilka tuzinów następnych znajdujących się na tektonicznie niepewnych obszarach. Wszystko to składa się na obraz kraju, zapewne pięknego, ale również szalenie niebezpiecznego, na dodatek kraju, któremu zdają się złorzeczyć wszelkie żywioły.

 

Opublikował: Flash_Wojciech
Źródła: http://japandailypress.com, http://gulfnews.com

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego