Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Do końca tygodnia miejscami spadnie ponad 20cm śniegu. Jak to możliwe?

2013-01-08 16:15:45, komentarzy: 0

 

Wreszcie prognozy zaczęły się klarować. Zima rozpakowuje ponownie walizki w Polsce. Ten tydzień zapisze się jako śnieżny i temu tematowi właśnie poświęcimy ten artykuł.

Po śnieżnym wtorku przyjdzie odwilżowa środa oraz czwartek. Nie wszędzie jednak spadnie deszcz a plusowa temperatura narobi pluchy. Będą takie miejsca, gdzie pokrywa śnieżna do końca tygodnia zwiększy się o 15cm, a miejscami nawet 20cm białego puchu. Co będzie przyczyną tak wysokich sum opadowych? Konwekcja. Ta pojawi się nie tylko na wybrzeżu, ale także nad całą resztą kraju. Chmury cumulonimbus przynosić będą intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej a także śniegu o charakterze śnieżyc! "Biały" opad konwekcyjny od piątek powinien pojawiać się już we wszystkich regionach kraju. Opady mogą być na tyle intensywne, że w ciągu 15 minut może przybyć od 2 do 3cm śniegu. Jeżeli znamy podstawowe informacje na temat meteorologii to powinniśmy wiedzieć, że opad konwekcyjny jest skrajnie lokalny ale także krótki (tylko w niektórych przypadkach opad trwa znacznie dłużej, na zasadzie "training-storms". U Ciebie może nie spaść 1mm śniegu, a 15km dalej może go spaść 20cm. Chmury cumulonimbus przynosić będą także silne porywy wiatru, dochodzące do nawet 70km/h.Nie wykluczone,że lokalnie pojawią się także wyładowania atmosferyczne podczas których spodziewamy  się silnych zawiei i zamieci śnieżnych. Możemy sobie wyobrazić, jak wyglądać będzie sceneria za oknem, gdy przechodzić będzie śnieżyca w towarzystwie takiej prędkości wiatru. Nie unikniemy lokalnych paraliżów komunikacyjnych. Taki typ pogody panował będzie w całym kraju do niedzieli. Od tego dnia mróz zwiększy się w całym kraju. Zza dnia nie zobaczymy więcej jak -3'C, a nocami temperatury będą spadać poniżej -10'C. Kolejny tydzień ma przynieść przynajmniej jedną falę śnieżyc. Do końca tego tygodnia lokalnie może leżeć ponad 20cm śniegu. Lokalnie, ponieważ tak jak napisałem wcześniej opady będą skrajnie lokalne (konwekcja). 

Odwilży kompletnie nie widać, przynajmniej modele numeryczne tego nie widzą. Pod koniec miesiąca musimy się spodziewać nocnych spadków temperatury do poziomu -15'C. Jeżeli "dobrze" pójdzie to możemy również liczyć na liczne układy niskiego ciśnienia z południowej Europy. W takiej sytuacji pod koniec stycznia pokrywa śnieżna na nizinach może przekraczać 30cm. Czyżby szykowała nam się powtórka z zimy 2009/2010? 

Prognozy mogą ulec większym zmianom.

Autor: Flash_Wojciech

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego