Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Czy tamie na rzece Jangcy grozi katastrofa??

2012-11-04 10:43:20, komentarzy: 0

Jeśli wywołane zmianami klimatu ulewne deszcze w Chinach będą się utrzymywać, brzegi zbiornika przy Tamie Trzech Przełomów, największej tego typu konstrukcji na świecie, zaczną się osuwać - z katastrofalnymi skutkami dla środowiska i okolicznych mieszkańców zamieszkujących sąsiednie miasta oraz wioski. 

Przed skutkami nasilających się od kilku lat deszczów przestrzegł  dyrektor chińskiego Biura Geologii Ministerstwa Zasobów Naturalnych Guan Fengjun.Zmiana klimatu i związane z nią nasilenie opadów powodują ogromne szkody w środkowej i południowej części Chin. Zauważono już związane z tym niepokojące zjawiska, np. podmakanie terenów w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika.Zakładając, że deszcze utrzymają się w najbliższej przyszłości, w ciągu kolejnych trzech lat można spodziewać się gigantycznych osuwisk, zwłaszcza w zachodniej części prowincji Junnan  i w południowej części Syczuanu. Dlatego już teraz należy wszcząć działania, by zapobiec ewentualnej katastrofie lub przynajmniej częściowo zredukować jej skutki.Zdaniem geologa już teraz należy bacznie obserwować prognozy pogody na kolejne tygodnie oraz miesiące i jak najszybciej przygotować miejsca schronienia dla ludności zagrożonej podtopieniami i powodzią.Ulewne deszcze stanowią zagrożenie także ze względu na wzrastający poziom wody w zbiorniku retencyjnym przy tamie.Poziom wody na wysokości 175 metrów uważany jest za bezpieczny; ulewne deszcze mogą spowodować przekroczenie tej bariery.

Krótka historia:

Budowa Tamy Trzech Przełomów na rzece Jangcy, największej zapory świata, rozpoczęła się w 1994 i była najbardziej prestiżową inwestycją infrastrukturalną Chin. Tama została ukończona w 2007 roku, a całkowity koszt tego przedsięwzięcia szacuje się na ponad 40 mld dol. Tama i zbiornik retencyjny miały służyć pozyskiwaniu energii wodnej, a także odgrywać znaczącą rolę w regulacji systemu wodnego w Chinach, przede wszystkim pod względem ochrony przed wielkimi powodziami.Budowa tamy wywołała jednak protesty ekologów i historyków sztuki. Przy tworzeniu zbiornika retencyjnego pod wodą znalazło się 13 miast, 140 wsi i 1350 mniejszych miejscowości, a z nimi wiele znanych zabytków. Ponad 1,5 mln mieszkańców przesiedlono.

Autor:Luksfer87

Źródło:TopNews,wikipedia.org 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego