Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Cyklony tropikalne występują częściej niż zwykle

2012-10-18 19:41:34, komentarzy: 0

 

 

 Gdy ogląda się codziennie czołówki wiadomości można dojść do wniosku, że słyszymy o wciąż wzrastającej ilości kataklizmów takich jak huragany czy cyklony tropikalne. Wiele osób twierdzi, że zjawisk tych wcale nie jest więcej, tylko kiedyś informacje o nich nie docierały tak szybko jak erze Internetu. Naukowcy postanowili zweryfikować tą tezę i znaleźli na to ciekawy sposób.

 

Badania, o których mówimy zostały wykonane przez Instytut Nielsa Bohra z Kopenhagi. Problem polega na tym, że obserwacje satelitarne prowadzimy od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, więc nie dysponujemy zbyt długim materiałem badawczym.

Przeanalizowano dane ze statków i z samolotów, które gromadzono na przestrzeni wieku. Jednak najbardziej przydatne okazały się dane gromadzone w stacjach badawczych mierzących wysokość przepływu. Ponieważ wiedziano, że większość huraganów zmierza w kierunku wschodniego wybrzeża USA postanowiono zbadać dostępne dane w poszukiwaniu poszlak ich występowania. Naukowcy mogli dzięki temu ustalić częstotliwość występowania huraganów w przeszłości i byli w stanie sięgnąć aż do 1923 roku.


Okazało się, że istnieje korelacja między nagłymi spadkami poziomu morza i burzami tropikalnymi. Dzięki temu udało się w łatwy sposób policzyć ilość występowania takich zjawisk w przeszłości. Według badaczy ilość huraganów rzeczywiście wzrosła w ostatnich latach. Twierdzą oni, że winny temu jest wzrost globalnej temperatury, który powoduje zmiany w atmosferze wpływające na jej dynamikę.

 

Opublikował: Flash_Wojciech 

Źródło:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/cyklony-tropikalne-wystepuja-czesciej-niz-zwykle

http://www.terradaily.com/reports/Tropical_cyclones_are_occurring_more_frequentl... 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego