Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Huragan Ksawery to najsilniejsza burza w północnej Europie od 30 lat

2013-12-06 19:16:57, komentarzy: 0

 

Potężny układ niżowy zaatakował Europę. Od wczoraj ze skutkami huraganowego wiatru zmagali się mieszkańcy Szkocji. Żywioł jest tam określany, jako najsilniejszy od 30 lat. Według najnowszych danych huragan Ksawery spowodował już śmierć 5 osób.

 

Silny orkan nawiedził też kraje skandynawskie powodując prawdziwy chaos na drogach w wyniku zalania obszarów przybrzeżnych. Dwie pierwsze ofiary były w Wielkiej Brytanii, a następne dwie w Szwecji. Jedna ofiara śmiertelna była również w Danii. W Polsce mamy już cztery ofiary śmiertelne.

 

 

 

 

Odwołano dziesiątki lotów a zdjęcia nieudanego lądowania samolotów w Birmingham obiegły cały świat. Dziesiątki tysięcy domostw w Wielkiej Brytanii pozbawionych jest elektryczności. Problemy z ciągłością dostaw elektryczności występują również we wszystkich krajach dotkniętych przez cyklon.

 

 

 

W Londynie zamknięto specjalną barierę przy ujściu Tamizy i wprowadzono specjalne środki ostrożności. Podobnie postąpiono w Holandii, gdzie zamknięto bariery na rzece Skaldy. Zamknięto most drogowy Oresund między Szwecją a Danią. Zaprzestano również połączeń kolejowych. Ruch kolejowy zamarł zupełnie zarówno w Szkocji jak i w Danii i Szwecji.

 

 

Prędkość wiatru zarejestrowana w pobliżu wybrzeża Szkocji wyniosła aż 183 km/h. To już huragan drugiej kategorii. Na terytorium Polski prędkość wiatru w okolicy Bałtyku dochodziła do 140 km/h. W głębi kraju porywy wiatru są zadziwiająco silne co skutkuje licznymi uszkodzeniami infrastruktury energetycznej. Przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy domó pozbawionych jest prądu elektrycznego. Odwołano część lotów krajowych i międzynarodowych, zwłaszcza do miast będących pod wpływem huraganu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: ZmianyNaZiemi

Opublikował: Wojciech Stępniak

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego