Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Ciekawostka: Renifery widzą w ultrafiolecie

2012-11-27 23:55:15, komentarzy: 0

 

 

Renifery – zwierzęta z zaprzęgu Świętego Mikołaja – mogą poszczycić się naprawdę unikalną zdolnością. Jak donoszą badacze z University College London – te rogate futrzaki, ze względu na warunki w jakich żyją, widzą świat w świetle ultrafioletowym.

Jest to związane z tym, że w warunkach arktycznych – a więc na terenach gdzie zwierzęta te naturalnie występują – przez około 3 miesiące w roku jest zupełnie ciemno, a przez kolejne 3 jest prawie zupełnie ciemno.

Ale czemu ultrafiolet? To proste – dzięki niemu renifery mogą z łatwością dostrzec żółty śnieg – a ślady moczu na śniegu mówią im bardzo dużo o obecności innych zwierząt w okolicy – drapieżników jak i innych reniferów. Ponadto mogą one z łatwością, z dużej odległości dostrzec pożywienie – o które w arktycznych lub subarktycznych warunkach jest bardzo ciężko – a także same drapieżniki – wilki – których futro pochłania promieniowanie UV.

Dla ludzkiego oka promieniowanie UV jest groźne – dlatego lepiej nie wpatrywać się bezpośrednio w słońce. Jednak reniferom światło to nic nie robi – lecz naukowcy nie znają na razie dokładnego mechanizmu jaki za tym stoi.

 

 

 

 

Opublikował: Flash_Wociech

Źródło: GeekWeek

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego