Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Cały świat wspomina tragedię Titanica, ale niewielu wie, że największa katastrofa morska miała miejsce na Bałtyku

2012-04-16 18:24:35, komentarzy: 0

 

Szperając w internecie znalazłem dość ciekawy artykuł, może mało związany z meteorologią ale warty przeczytania:)

  

RMS Titanic zatonął dokładnie 100 lat temu i większość ludzkości do dzisiaj uważa, że to największa katastrofa morska w dziejach. Nic bardziej błędnego, największa katastrofa wydarzyła się kilkadziesiąt lat później i to na Bałtyku. 

 

Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Stało się to w jego dziewiczym rejsie i w dużej mierze ze względu na lekkomyślność armatora i załogi liniowca. Niektórzy twierdzą, że Titanic płynął za szybko wiedząc o górach. Rozsądny kapitan zatrzymałby statek i przeczekał noc, ponieważ płynięcie pełną mocą w otoczeniu gór lodowych było wielką lekkomyślnością albo po prostu efektem presji armatora chcącego zdobyć laur błękitnej wstęgi stanowiący potwierdzenie rekordu prędkości przepłynięcia przez Atlantyk.

Katastrofa Titanica stała się globalnym zjawiskiem popkulturowym głównie, dlatego, że tak przedstawili ją Anglosasi jednak na Bałtyku w 1945 roku doszło do dużo bardziej tragicznego wydarzenia.

MS Wilhelm Gustloff, bo to o tym okręcie mowa, był flagowym statkiem wycieczkowym floty organizacji nazistowskiej Kraft durch Freude (KdF) i nosił nazwę zamordowanego w 1936 roku członka NSDAP, Wilhelma Gusloffa.

Dramat zaczął się wtedy, gdy pożoga wojenna w Europie wchodziła w finałową fazę. Prusy Wschodnie były ewakuowane w wyniku załamania się frontu wschodniego, co skutkowało wejściem na terytorium Niemic hord bolszewików. Dodajmy była zima, Niemcy uciekali dokładnie jak Polacy w 1939. Cześć z nich próbowała dostać się na zachód. Część starała się dotrzeć na Pomorze i ewakuować się przy pomocy Kriegsmarine.

Niemcy, którzy uciekali na zachód często padali ofiarą nalotów aliantów, na przykład w Dreźnie gdzie zginęło 140 tysięcy ludzi w dużej mierze właśnie uchodźców. Ci, którzy udali się na Pomorze często musieli pieszo uciekać przez zamarznięty Zalew Wiślany. Wielu z nich utonęło pod lodem, Ci, którzy dostali się w okolicę Gdańska skierowano do Gdyni gdzie w przejętym przez Nazistów polskim porcie odbywały się załadunki uchodźców.

W styczniu 1945 roku na Gusloffa weszło 4424 uciekinierów oraz ponad 1660 osób z obsługi oraz żołnierzy i personelu pomocniczego. Okręt był przeciążony, ale wypłynął 30 stycznia 1945 roku. Według niektórych doniesień na statku mogło się znaleźć nawet do 10 tysięcy osób. Na Titanicu płynęło 2208 osób a zginęło 1504 pasażerów. Na skutek ataku torpedowego Rosjan Wilhelm Gusloff zatonął. Udało się uratować 838 osób.

Katastrofa ta do dzisiaj jest najbardziej krwawą w historii i zdarzyła się na Bałtyku. Liczba ofiar sięga 9600 osób. Część z nich zginęła w wyniku rosyjskiego ataku a reszta zamarzła na morzu dryfując w kamizelkach ratunkowych. Do dzisiaj nie doszło do katastrofy, chociaż porównywalnej do zatopienia Gusloffa. Mimo to w porównaniu do Titanica prawie nikt na świecie o tym nie słyszał. 

 

Źródło: ZmianyNaZiemi 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego