Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Biegun Południowy może się stopić do końca 21 wieku!

2012-05-29 22:36:46, komentarzy: 0

Pokrywę lodową Antarktydy do niedawna uważano za cos stałego, ale teraz niemieccy naukowcy twierdzą, że grozi jej stopienie. Ciepłe prądy oceaniczne mogą spowodować podcięcie części kontynentalnego lodu i zsunięcie go do oceanu.

 

 

Chodzi głównie o tak zwane Morze Weddella, największe morze Oceanu Południowego. Naukowcy z Instytutu badań Morskich i Polarnych imienia Alfreda Wegenera w Bremerhaven twierdza, że nadszedł czas, aby bić na alarm.

 

Według dr Hartmuta Hellmera szczególnie niebezpiecznym miejscem jest lodowiec szelfowy Ronne-Filchnera o powierzchni 470 000 kilometrów kwadratowych. Jeśli przepływ ciepłej wody nie zmieni się podetnie lodowiec do końca stulecia. Oznacza to, że możliwy jest upadek antarktycznego lodu odpowiadający jednej czwartej całkowitego odpływu spowodowanego przez wzrost temperatur.

Naukowcy luźno rozważając stwierdzili, że gdyby doszło do upadku to dodatkowe 1,6 miliarda ton lodu spowoduje wzrost poziomu morza o 4,4 milimetra rocznie. Hellemer stwierdza jednak asekurancko, że o wzroście poziomu mórz woli wyrażać się ostrożnie, bo modele komputerowe, jakimi dysponuje AWI mogą być niedoskonałe. 

 

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: http://www.nature.com/ngeo/journal/vaop/ncurrent/full/ngeo1484.html 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego