Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Śnieżyce również u naszych południowych sąsiadów. Tiry blokują drogi

2012-10-27 17:01:18, komentarzy: 0

 

 

Obfite opady śniegu spowodowały poważne zakłócenia w komunikacji drogowej w północnych, zachodnich i środkowych Czechach. Śnieg pada również na słowacko-polskim pograniczu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w krajach (to odpowiedniki polskich województw): libereckim, usteckim i karlovarskim przy granicach z Polską i z Niemcami. Doszło do wielu wypadków. Górskie odcinki blokują tiry, które na letnich oponach nie mogą pokonać stromych podjazdów.

Ciężarówki zablokowały połączenie drogowe D-8 w województwie usteckim od Litomierzyc do Niemiec, na odcinku między Rzehlovicami i Krasnym Lesem. Nieprzejezdna jest droga nr 10 w północnych Czechach prowadząca z Pragi do Polski w pobliżu ośrodka turystycznego w Harrachovie. Śnieg zasypuje miasto Jesenik na północnym wschodzie kraju.

Komplikacje dotyczą przede wszystkim rejonów górskich. Śnieżyce wystąpiły w górskich rejonach Czech, wzdłuż granic z Niemcami, Polską i Słowacją. Jest bardzo ślisko. Oblodzone drogi pokryła kilkucentymetrowa warstwa świeżego, marznącego śniegu. 

 

Już w nocy z piątku na sobotę na pograniczu czesko-niemieckim wystąpiły burze śnieżne. Czesko-niemieckie przejście graniczne pod Chomutowem zablokowały grzęznące w śniegu TIR-y. Nieprzejezdne są drogi lokalne. Na wielu odcinkach tworzą się długie korki.

Śnieg pada również w Pradze. Opady mokrego śniegu łamią gałęzie drzew, z których nie spadły jeszcze liście.

- Nie pamiętam takiego ataku zimy pod koniec października. Zamiecie utrudniają jazdę kierowcom po drogach położonych powyżej 600 metrów. Aktualna pogoda odpowiada warunkom zimowym w styczniu czy w lutym. Wyjazd na drogi, w samochodach na letnich oponach, jest równoznaczny z samobójstwem. W góry nie odważyłbym się wyjechać nawet na oponach zimowych - ostrzega meteorolog Rudolf Kovarik.

Intensywne opady śniegu występują również w północnej i środkowej Słowacji. Na międzynarodowych trasach komunikacyjnych utrzymuje się kilkucentymetrowa warstwa marznącego śniegu. Na Węgrzech i w Austrii od wysokości 500 metrów pada na razie deszcz i deszcz ze śniegiem, ale już w nocy z soboty na niedzielę ma spaść około 15 cm śniegu. Pogoda ma poprawić się dopiero w czwartek. 

 

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło: Wp.pl 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego