Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Asteroida 2012 DA14 stanowi zagrożenie dla naszej Planety?

2013-01-03 18:31:23, komentarzy: 0

W połowie lutego do Ziemi zbliży się potencjalnie niebezpieczny asteroid oznaczony sygnaturą astronomiczna DA14. Według informacji pochodzących z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, obiekt ten minie naszą planetę w odległości 27 tysięcy kilometrów. Dla porównania Księżyc jest oddalony o około 350 tysięcy kilometrów. W kategoriach kosmicznych to niemalże draśnięcie.

Wiele z okołoziemskich satelitów funkcjonuje na wyższych orbitach niż ten przelot. Mimo, że na ten temat nie da się usłyszeć czegokolwiek w mediach głównego nurtu nie oznacza to, że problem nie istnieje i że to ciało niebieskie nie zagrozi Ziemi.

Wiadomo nie od dzisiaj, że wyliczanie trajektorii przejścia niewielkich obiektów a do takich należy około 60 metrowy DA14 nie jest rzeczą prostą. Najlepiej świadczy o tym fakt, że większość agencji kosmicznych nie umie przewidywać miejsca upadku swoich deorbitujących satelitów. Jest po prostu zbyt dużo zmiennych wpływających na trajektorię lotu takich niewielkich obiektów a najważniejszym z nich jest ziemska grawitacja.Jeśli ktoś uważa, że ziemska technologia jest na tyle rozwinięta, aby przewidywać takie zagrożenia i sobie z nimi radzić to może myśleć tak dalej, jeśli jego życie jest wtedy spokojniejsze. Tak po prostu nie jest a kosmiczne skały stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszej planety, czego namacalnym dowodem jest tak zwana katastrofa Tunguska z 1908 roku. Gdyby DA14 jednak uderzył w Ziemię to należałoby się spodziewać podobnego efektu. To ciało niebieskie ma średnice około 60 metrów i ewentualny impakt spowodowałby wyzwolenie energii porównywalnej z eksplozją bomby atomowej o mocy 3 megaton. Z pewnością byłby to lokalny kataklizm na dużą skalę.

Jest już zdecydowanie za późno, aby przygotować jakaś akcję ratunkową, więc pozostaje kwestia tego czy będzie ona potrzebna. Amerykanie twierdza, że nie i ewentualne zagrożenie istnieje jedynie dla satelitów znajdujących się w okolicy przelotu, do którego dojdzie w połowie lutego. Jednak niektórzy uczeni jak Dr David Dunham będący również ekspertem NASA ma inne zdanie.Według niego ścieżka przejścia asteroidy DA14 może zostać zdecydowanie zmieniona poprzez oddziaływanie pola grawitacyjnego. Aby wykluczyć możliwość kolizji konieczne są kolejne kalkulacje uwzględniające te dodatkowe czynniki. Poza tym obiekt ten może się rozpaść pod wpływem grawitacji, co może doprowadzić do kilku kolizji zamiast jednej.Na szczęście przekonamy się już wkrótce czy DA14 tylko muśnie ziemską atmosferę czy też dojdzie do czegoś więcej. Moment największego zbliżenia wystąpi 15 lutego i wtedy odległość od ziemi wyniesie 0,000181 AU, co odpowiada 0,09 LD ( odległość od Księżyca do Ziemi). Jeśli obiekt 2012 DA14 nie uderzy wtedy w Ziemię następną okazję do spektakularnego zakończenia swojego żywota będzie miał między 2026 a 2069 rokiem.

Autor:Luksfer87

Źródło:Zmianynaziemi.pl

 

 

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego