Najwyższy czas wyjąć grube, zimowe kurtki z szaf, przygotować ciepłe rękawiczki oraz czapki. W kierunku Polski kieruje się zimna, mroźna masa powietrza, którą szczególnie odczują mieszkańcy Polski północnej oraz północno-wschodniej. Huśtawka pogodowa pojawi się jednak nad regionami całego kraju.
Środa mokra i chłodna
W środę odsuwający się powoli front z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu odsuwał się będzie za nasze wschodnie granice. W całym kraju temperatura wahać się będzie w okolicach magicznej bariery - zera stopni Celsjusza. Jedynie na północnym-wschodzie pojawi się całodobowy mróz, tam też krajobrazy staną się iście zimowe.
Czwartek spokojniejszy, ale mroźniejszy
Czwarty dzień tego tygodnia przyniesie nam napływ mroźniejszych już mas powietrza nad północno-wschodnią część kraju. Na Podlasiu czy Warmii temperatura w najcieplejszym momencie dnia może nie przekroczyć minus trzech stopni Celsjusza. W pozostałych regionach: +4 na południu oraz zachodzie, ok 0'C w pasie regionów południowo-wschodniej--centralnej-północno-zachodniej Polski. Opady jeśli wystąpią to będą one słabe: nad zachodnią oraz północno-zachodnią częścią kraju oraz południowym-wschodzie, o rodzaju mieszanym.
Piątek z kolejnym załamaniem pogody
W piątek nad Polską pojawi się kolejny front atmosferyczny, który podzieli nasz kraj na dwie zupełnie inne typy pogody. Północno-wschodnia-mroźna (-1/-4'C) i śnieżna, południowo-zachodnia ciepła (0/+4'C) i pochmurno-deszczowa. Pomiędzy nimi w godzinach popołudniowych pojawi się front atmosferyczny, który bardzo szybko uaktywni się dając intensywne opady nocą z piątku na sobotę w całym kraju, jednocześnie przesuwając się ku wschodniej części Polski.
Kolejne dni
Kolejne dni przyniosą napływ coraz to mroźniejszych mas powietrza nad północną część kraju. Najmroźniej będzie oczywiście na północnym-wschodzie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnym tygodniu tęgie mrozy rozprzestrzenią się nad obszar całego kraju. Nie zabraknie także opadów, jednak o ich rodzaju zadecyduje temperatura, która płata nam figle w prognozach od około tygodnia :)
Ciekawostka prognozowa
Modele numeryczne pokazują możliwość przejścia nad Europą w trzeciej dekadzie stycznia (24-27.01) orkanu, który mógłby przynieść huraganowe porywy wiatru.
Autor: Wojciech S.