Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Anglia: Powódź i trąby powietrzne

2012-04-30 10:20:30, komentarzy: 0

Pogoda w Anglii popada ze skrajności w skrajność. Kwiecień okazał się najbardziej deszczowym w 250-letniej historii pomiarów, tym samym przerywając największą suszę od 36 lat.

 

 

Anglicy patrzą w zasnuwające się ciemnymi chmurami niebo. Rolnicy modlili się o opady deszczu, aby zmniejszyć skutki największej od 36 lat suszy, ale takich ulew się nie spodziewali.

Według meteorologów z Brytyjskiej Służby Pogodowej (Met Office) tegoroczny kwiecień jeszcze przed jego końcem zapisał się jako najbardziej deszczowy w całej historii pomiarów prowadzonych stale od 250 lat.

W ostatnich dniach w ciągu tylko jednej doby potrafiło spaść tyle deszczu, ile zazwyczaj spada przez cały miesiąc.

Rekordowo mokry kwiecień nadszedł po rekordowo ciepłym marcu i 18 miesiącach suszy, jednej z największych w historii i jednocześnie najgłębszej od końca lat 70. ubiegłego wieku.

Wyschnięte koryta rzek i spękana ziemia wypełniły się wodą. Była ona wszędzie, na ulicach, chodnikach, wdzierała się do domów i podziemnych parkingów.

Rolnicy obawiają się, że jeśli deszcze nie ustaną, to rośliny, którym udało się wyjść cało z suszy, zaczną dla odmiany gnić. Tymczasem ulewy to nie jedyny problem Anglików, ponieważ załamanie pogody przyniosło również burze i wichury.

Wiatr przekraczający 110 km/h połamał dziesiątki drzew, które tarasują ruch na drogach. Około 50 kilometrów na północny wschód od Londynu przetoczyła się trąba powietrzna, która pozrywała dachy z domów i zrujnowała fermę na której zdechły setki kurcząt.

W sumie meteorolodzy odnotowali w ciągu jednej doby aż trzy trąby powietrzne. Na szczęście żadna z nich nie okazała się tragiczna w skutkach. Prognozy na ten tydzień mówią o dalszych ulewach. W Anglii spadnie przeważnie od 30 do ponad 50 mm deszczu, będzie też bardzo chłodno. Dopiero w drugim tygodniu maja pogoda ma się poprawić.

 

Autor:Flash_Wojciech

Źródło: TwojaPogoda 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :)  

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego