Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Analiza warunków burzowych IMGW

2012-07-05 10:09:15, komentarzy: 0

Analiza warunków sprzyjających występowaniu burz i zjawisk im towarzyszących (silny deszcz, grad, porywy wiatru, trąby powietrzne). Analiza zawiera informację na bieżący dzień, o obszarze na którym występują najbardziej sprzyjające warunki powstawania burz, procentowym prawdopodobieństwie ich wystąpienia, a także możliwości rozwoju niebezpiecznych zjawisk towarzyszących burzom. Informacje zawarte w analizie są aktualizowane w zależności od rozwoju sytuacji pogodowej.

 

 

 

Opis ogólny:

Prawie na całym obszarze zakłada się możliwość wystąpienia burz. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, jednak miejscami mogą występować opady dużego gradu i gwałtowne porywy wiatru.


Opis szczegółowy:

Polska będzie w zasięgu płytkiego niżu znad Alp, w strefie wolno przemieszczającego się na północny-zachód ciepłego frontu atmosferycznego. Polska południowo-wschodnia pozostanie w tej samej, gorącej i wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego. W związku z adwekcją ciepłego frontu nad zachodnie województwa, dotąd objęte masą polarną, ponownie napływać będzie gorąca i wilgotna, zwrotnikowa masa powietrza.
Obszar 1 został wyznaczony jako strefa otaczająca ciepły front atmosferyczny. Występują tu wysokie wartości wskaźników i duży zapas wody w kolumnie. Dla godzin wieczornych parametry konwekcyjne osiągają wartości: CAPE 1400 do 3500 J/kg, LI od -7°C do -3°C, KI 30°C do 40°C, PW 30 mm do 40 mm. Ścinanie wiatru będzie słabe, ale analiza wiatrów przyziemnego i górnych wskazuje na prawie 180° skręt, przy ziemi będą dominować kierunki wschodnie i północno-wschodnie, a na górnych poziomach południowe i południowo-zachodnie. Taki układ może powodować, że konwekcja wtórna będzie powstawać w kierunku przeciwnym do adwekcji, a zatem może generować silnie zlokalizowane długotrwałe intensywne opady deszczu.


 Obszar 1a został wyróżniony z podniesionym stopniem intensywności ze względu na wyższe wartości ścinania jakie powstaną w godzinach popołudniowych, które osiągną 10 do 15 m/s w warstwie 0-3 km. Spowoduje to wzrost wydajności występowania burz wielokomórkowych z konwekcją wtórną generującą się w kierunku przeciwnym do kierunku prądów sterujących.


Głównym zagrożeniem będą bardzo intensywne opady deszczu. Związane będą zarówno ze wspomnianym mechanizmem wstecznej generacji wtórnej konwekcji, jak i ogólnie niską prędkością wiatru na górnych poziomach. Sprawi to że burze będą przemieszczać się powoli i spowodują większą akumulację opadów.
Ze względu na podwyższone wartości ścinania w obszarze 1a, a także maksymalne wartości chwiejności zakłada się możliwość wystąpienia dużego gradu.
Na obszarze 1, na wschód i na południe od obszaru 1a występuje dodatkowe ryzyko gwałtownych porywów typu szkwałowego (tzw "suchy microburst") i jest związany z większym deficytem wilgotności w środkowej i niskiej troposferze, tu też możliwy jest grad, ale procesy tworzenia, ze względu na mniejsze ścinanie, będą mniej wydajne i powinien być nieco mniejszy i rzadziej występujący.


Obszar 2 został oddzielony od pozostałych ze względu na najwyższe poziomy LCL, CCL i LFC. Będzie tu wymagany dodatkowy, silny czynnik wznoszący. Modele nie prognozują silnego wznoszenia mechanicznego, ale jeżeli dojdzie do powstania linii zbieżności burze będą generować zarówno silne porywy, grad, jak i lokalnie intensywne opady deszczu.

 

Opublikował: Flash_Wojciech 

Źródło: IMGW 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego