Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

23.05.2012r. Relacja na żywo

2012-05-23 13:45:58, komentarzy: 1

Relację prowadzi Flash_Wojciech

 

18:25- Klaster burzowy na wschodzie kraju osłabł. Na południu województwa mazowieckiego oraz na południowym-zachodzie kraju pojawiają się nowe chmury burzowe. Północ Polski jest już wolna od burz.

 

17:25- Uwaga! Część chmur burzowych, a raczej ich rdzeni jest stacjonarna! W związku z tym pojawia się zagrożenie rozległymi podtopieniami i zalaniami! Komórek burzowych stale przybywa, i są bardzo wydajne opadowo. Chłodny front atmosferyczny powoli wędruje dalej ku południowej Polsce.

 

16:29- Przednia część klastra burzowego który przetoczył się przez część województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego dociera do niemieckich granic i niebawem opuści nasz kraj. Zaraz za nim pojawiają się już nowe, również gwałtowne komórki burzowe. Pojedyncze chmury Cb pojawiają się województwem Podlaskim oraz Mazowieckim. Groźnie zaczyna się robić na granicy województw mazowieckiego oraz lubelskiego. Tam powoli tworzy się klaster burzowy, z układem burz Training Storms. Ciekawie zaczyna się robić także nad północno-centralną Polską gdzie powstaje kolejny klaster burzowy.

 

15:00- Dziś lokalnie może pojawić się zjawisko o nazwie "Training Storms" czyli system ośrodków burzowych (dość często połączony w jedna burzę wielokomórkową) podążających jeden po drugim. Taki układ jest bardzo niebezpieczny ponieważ może doprowadzić do rozległych podtopień, lokalnie nawet powodzi błyskawicznych. Z takim zjawiskiem mamy aktualnie do czynienia na granicy województw lubuskiego oraz zachodniopomorskiego oraz w województwie kujawsko-pomorskim.

 

14:04- Klaster burzowy znajdujący się nad południową częścią województwa zachodniopomorskiego wchodzi właśnie nad województwo Lubuskie oraz nad północno-wschodnią część województwa wielkopolskiego. Cały czas dobudowują się tam nowe komórki burzowe. Sytuacja jest na tyle groźna, że wszystkie rdzenie owego klastru łączą się w jedna całość tworząc układ liniowy, który może nieść bardzo silne, niszczące porywy wiatru. Nawalny opad deszczu może powodować tam podtopienia. Coraz więcej cumulonimbusów wypiętrza się nad Mazowszem. To jest dopiero nieśmiały początek przed prawdziwie burzowym późnym popołudniem oraz wieczorem. Nocą burze wcale nie będą słabły, gdy front będzie docierał do Polski południowej.

 

13:35- Nad Polską szybko wzrasta aktywność wyładowań. Ma to związek z pojawieniem się burz termicznych (w południowej Polsce) oraz frontowych (północ kraju). Nad Polskę wszedł, narazie małoaktywny chłodny front atmosferyczny, który możemy określić mianem "naładowanego karabinu". Pierwsze, pojedyncze burze już się pojawiły, jednak apogeum tych zjawisk przypadnie na godziny wieczorne. Obecnie najgroźniej przedstawia się sytuacja na południowym-wschodzie województwa Zachodniopomorskiego gdzie tworzy się klaster burzowy, który niesie odbiciwość radarową zbliżoną do maksimum. Musimy tam spodziewać się nawalnych opadów deszczu, lokalnie połączonych z gradem. Mogą także pojawić się silne, miejscami niszczące porywy wiatru, podobne do tych z jakimi mieliśmy doczynienia w dniu wczorajszym w okolicach Wrocławia. Chmury Cumulonimbus, z lokalnymi wyładowaniami pojawiają sie także nad małopolską, podkarpaciem, lubelszczyzną, mazowszem, kujawsko-pomorskim, podlaskim. Front powoli przesuwał się będzie ku południowej Polsce. Burze poruszać się będą wzdłuż frontu w kierunku południowo-zachodnim.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • krokiet 15:26, 23 maja 2012

    W Bydoszczy cisza.

    Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego