Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

20.08.2012r.Relacja na żywo.

2012-08-20 10:14:39, komentarzy: 0

 

Relację prowadzi Wojciech_Dęblin

 

 

23:34-Aktywność burzowa nad Polską stale rośnie. Potwierdzają to detektory wyładowań:

 

 GODZ. 23:26

 

 

23:02-W całej Polsce notujemy szybki wzrost aktywności burzowej. Szczególnie groźnie zrobiło się w województwie Łódzkim (burza się bardzo szybko odrodziła), Świętokrzyskie i południe Mazowieckiego (nowe, wydajne komórki burzowe), Kujawy i Warmia (co chwila wybuchają tam nowe chmury burzowe), południowy-zachód (przesuwa się MCS z wieloma rdzeniami burzowymi, słabszymi i tymi groźniejszymi). 

 

22:42-Szamotuły, fot.Smakosz

 

 

 

22:29-Coraz ciekawsze filmy z dzisiejszych nawałnic zamieszczane są w serwisie YouTube.

 

 

22:14-Dopiewo(koło)Stęszewa -fot. PEPECZKOO

 

 

20:57- Południowy horyzont w Bydgoszczy

 

 

19:56-Nad Europą w ciągu 2 godzin zanotowano 14969 wyładowań atmosferycznych. 

 

19:40-Rdzeń chmury burzowej znad województwa Lubuskiego ma średnicę nawet 80km, przy odbiciwości radarowej ponad 50dbz! Zapewne pojawiły się już tam podtopienia. Burza, która przeszła nad Poznaniem, nie może się zdecydować czy słabnie, czy się umacnia. Groźnie ponownie zrobiło się na północy kraju, gdzie przechodzą liczne komórki burzowe. 

 

17:59-Nad zachodnią Polskę dotarł już dobrze zorganizowany układ konwekcyjny, który niesie gwałtowne burze. Na mapce wyżej zaznaczyliśmy możliwą trasę owego układu burzowego. Aktywność burzowa nad Polską będzie stale rosła. Na wybrzeżu możemy obserwować prawdziwy wysyp potężnych Cumulonimbusów, niosących gwałtowne burze. Chmury burzowe w ciągu dalszym dobudowywać się będą do układu burzowego, który wędruje przez Polskę. Im późniejsze godziny nocne, tym aktywność burzowa nad Polską będzie wyższa! Burze mogą być gwałtowne, przy czym powodować spustoszenia!

 

16:09-Do północno-zachodniej Polski zbliża się układ burzowy, którego jeszcze nie możemy nazwać Mezoskalowym Układem Konwekcyjnym to jednak nim się stanie lada moment. Pierwsze miasta, które stana na jego drodze to: Dębno, Myślibórz, Pyrzyce, Gryfino, Szczecin, Gorzów Wielkopolski czy Stargard Szczeciński. W obrębie owego układu bnurzowego dobudowywać się będą nowe komórki burzowe, które będą łączyć sie z głównym rdzeniem struktury burzowej, tworząc potencjalną linię szkwału lub Bow Echo, niosące niszczące porywy wiatru!

 

15:25-Jeden układ burzowy opóścił już północno-wschodnią Polskę, inny, również niebezpieczny zbliża się do północno-zachodniej Polski.  

 

Wczesnym popołudniem we Wrocławiu temperatura sięgnęła 36 st. C. I choć to na Dolnym Śląsku sytuacja jest najtrudniejsza, to z upałami zmagać się muszą mieszkańcy całego kraju. Jak sobie z nimi radzić? Eksperci radzą: jedzmy lekkostrawne posiłki, pijmy dużo wody i unikajmy alkoholu. Nie żałujmy czasu, żeby przed jazdą przewietrzyć samochód i starajmy się częściej odpoczywać - radzą eksperci. 

 

14:19-W centrum Szczecina część mieszkań nie ma prądu. Tak jest m.in. na ul. Bohaterów Warszawy i Śląskiej. Nie wiadomo kiedy awaria będzie usunięta. Konary przewróciły się na chodnik przy ul. Ku Słońcu. Strażacy usuwają drzewo z ul. Światowida. Całkowicie zatarasowana jest ulica przy ul. Obotryckiej. Utknęły autobusy i samochody. Straż usuwa konary. 

Tomasz napisał do nas na Facebooku: -"...Goleniów pływa i w większości miasta nie ma prądu. Ludzie wiadrami wyrywają wodę z piwnic a ulica Szkolna płynie wartki potok..." 

 

Na al. Wojska Polskiego (na wysokości toru kolarskiego drzewo przewróciło się trakcję tramwajową. Z powodu uderzenia pioruna na kilka minut stanęły wszystkie tramwaje. O godz. 12.05 ruch przywrócono.


12:39-Jak donosi jeden z naszych użytkowników nad Ostródą przeszła nawałnica. Przed nadejściem burzy widoczny był potężny shelf cloud, który przyniósł niszczące porywy wiatru. Wraz z nawalnym deszczem pojawił się opad gradu. Na drogach leżą połamane drzewa. Już niebawem opublikujemy fotografie z miejsca zdarzenia! Dochodzą także informacje o widzianym "leju" w pobliżu Ostródy. 

 

GDYNIA

11:20-Nad województwo Zachodnio-Pomorskie z nad Niemiec nadciągają chmury burzowe,które przyniosą obfite opady deszczu,silny wiatr a także lokalnie nie wykluczamy opadów gradu.Natomiast komórka burzowa,która dała się we znaki mieszkańcom województwa Pomorskiego kieruje się w stronę woj.Warmińsko-Mazurskiego.Już teraz ostrzegamy wypoczywających nad jeziorami aby zachowali czujność.Jeżeli zobaczymy nadciągającą burzę lepiej nie wypływajmy żaglówkami na otwartą przestrzeń.Nie wykluczamy pojawienia się szkawłu dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.


10:10-Jeszcze nie minęło południe a nad Polską już zdążyły rozwinąć się pierwsze chmury burzowe,które w tej chwili przechodzą nad północnymi miastami województwa Pomorskiego.

Tuż za nią rozwijają się kolejne chmury,które w następnych godzinach mogą przynieść kolejne opady deszczu oraz burze.Kolejna strefa z burzami z nad Niemiec zmierza do polski północno-zachodniej.Za około godzinę lub dwie dotrze do województwa Zachodnio-pomorskiego i tam także można się spodziewać dosyć gwałtownych zjawisk atmosferycznych.Pamiętajmy,że przy tak wysokiej temperaturze burze mogą być gwałtowne z ulewami,gradem oraz silnym wiatrem.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego