Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

18.06.2012r. Relacja na żywo

2012-06-18 15:52:38, komentarzy: 3

Relację prowadzi: Flash_Wojciech

 

00:16-MCS wędruje dalej ku północno-wschodniej Polsce a my kończymy dzisiejszą wyczerpującą relację na żywo. Dzięki, że bliście z nami. Zapraszamy już we wtorek na kolejną dawkę informacji, relacji, ostrzeżeń, prognoz czy na zwykłą pogawędkę w shoutboxie:) U nas znajdziecie wszystko. Zapraszamy:)

 

 

 

23:51-Północna część MCS dotarła już nad trójmiasto gdzie daje nawalny opad deszczu oraz porywisty wiatr. Nie braknie także wyładowań. Mimo, że południowa część owego układu słabnie to przed nim mogą pojawiać się nowe, aktywne elektrycznie komórki burzowe, które, kto wie czy nie połączą się, tworząc odrodzony układ konwekcyjny. Jeżeli do tego by doszło to na nocny spektakl mogliby liczyć także mieszkańcy Polski centralnej. Czas pokaże. 

 

23:01-Południowa część MCS powoli słabnie. Od Wielkopolski po południowy-zachód pozostały pojedyncze rdzenie. Nadal jednak od Pomorskiego po Wielkopolskie notujemy ogrom wyładowań atmosferycznych. Omawiane wcześniej superkomórki burzowe połączyły się już z linią szkwału i prawdopodobnie buduje się w tym miejscu Bow Echo. Aktywność burzowa na północy kraju mimo godzin nocnych jest "tropikalna. W każdej minucie wybuchają nowe komórki burzowe o maksymalnej odbiciwości.  Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych powyżej. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

 

 

 

22:22-Burza zbliżająca się do Bydgoszczy: Krokiet_Bydgosz

 

 

 

22:09-Bardzo groźna sytuacja pojawiła się na granicy województw: Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskie, Pomorskie. Tam dwie potężne superkomórki burzowe łączą się z układem Bow Echo. Lada moment powstanie tam rdzeń burzowy o rozpiętości prawie 90km! Stwarza to poważne zagrożenie podtopieniami oraz ryzyko powodzi błyskawicznej! 

 

 

 

21:56-Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych powyżej. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

 

21:45-Linia szkwału wędruje dalej ku wschodowi kraju. Dość ciekawie może być niedługo w Chojnicach. Tam wędrują 2 odosobnione superkomórki burzowe a zaraz za nimi Bow Echo. Uważajmy!

 

21:26-W okolicach piły (przed linią szkwału) wybuchają odosobnione superkomórki burzowe. Mogą być również groźne!

 

 

 

21:16-MCS szybko rośnie w siłę-ponownie. Pojawiło się jedno z najgroźniejszych zjawisk burzowych - Bow Echo! Zbliża się do wschodniej części województwa Zachodniopomorskiego oraz północnej części województwa Wielkopolskiego. Prędkość wiatru może tam dochodzić do 130km/h! Układy burzowe, które przybierają formę bow echo, należą do najgroźniejszych burz pojawiających się na terytorium Polski. Mogą przyczyniać się one do bardzo poważnych szkód wiatrowych.  Linia szkwału ciągnie się przez całą zachodnią część kraju. Rzadko kiedy mamy okazję oglądać tak potężne układy burzowe nad Polską!

 

20:40-Wasze "marzenie", które przedstawialiście w shoutoboxie zaczyna się sprawdzać! Układ burzowy staje się coraz potężniejszy wielkościowo. Przy zachodnich granicach województwa Dolnośląskiego powstają nowe, potężne chmury Cumulonimbus, które lada moment połączą się z linią szkwału znad północno-zachodniej części kraju, przedłużając ją o dodatkowe kilkaset kilometrów! Czyżby była to najdłuższa linia szkwału spośród notowanych z ostatnich lat?

 

20:31-Część układu nieco słabnie, co nie zmienia faktu, że jest on bardzo niebezpieczny! Dobudowywać się będą kolejne chmury burzowe. Nie wykluczone, że nocą zagrzmi także w głębi kraju. Czekajmy na rozwój sytuacji. 

 

 

 

20:02-Pewne jest to, że owy układ burzowy może konkurować już z nawałnicami z poprzedniego sezonu burzowego 2011. Jest on bardzo aktywny elektrycznie. W tej chwili w ciągu 15 minut notujemy po 6791 wyładowań!

 

 

 

19:55-Układ staje się coraz potężniejszy! Nie wykluczone że dojdzie do połączenia omawianego układu z układem burzowym znad Czech. W tej chwili nad MCS znad północno-zachodniej Polski niesie potężną linię szkwału a co dopiero po połączeniu z czeskimi komórkami burzowymi. Prosimy o zachowanie ostrożności! Już niebawem na drodze linii szkwałowej staną regiony miast: Kołobrzeg, Koszalin, Gorzów Wielkopolski, Stargard Szczeciński, Kostrzyn, Zielona Góra.

 

 

 

19:37-"Wzdłuż granicy polsko-niemieckiej rozciąga się linia silnych burz. Osiągnęła ona stopień maksymalnego natężenia. W strefie tej należy spodziewać się krótkotrwałych silnych porywów, lokalnie gwałtownych, gradu do ok 3 cm i silnych, ale krótkotrwałych opadów deszczu. Ze względu na tempo propagacji komórek wnioskuje zasięgu burz mogą występować porywy do 25 m/s, lokalnie możliwe silniejsze. W o godz 16 i 17 UTC w półncno-zachodnich Niemczech na dwóch stacjach notowane były porywy 95 km/h. Na terenie Polski stacja w Świnoujściu zanotowała 65 km/s. W ciągu najbliższych dwóch godzin nie należy spodziewać się istotnego osłabienia zjawisk burzowych, głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru i grad." (Raport IMGW)

 

19:00-Potężna linia szkwału tworzy się na granicy Polsko-Niemieckiej! Z taką zapewnie nie mieliśmy jeszcze docznienia w tym sezonie burzowym. Jest to układ MCS który bardzo szybko przybierać na sile. Nawałnice wraz z linią szkwałową oraz potężnymi porywami wiatru jak i nawalnym deszczem i gradem przetoczą się przez cały północny-zachód, częściowo zachód oraz północ kraju. Co do innych regionów, będziemy Was na bieżąco informować tutaj, w relacji na żywo. Od tej pory wpisy co max 20min!

 

17:06-Kolejne chmury burzowe docierają do zachodnich granic. Nad północnymi Niemcami przechodzi kilka superkomórek burzowych.

 

 

 

15:47- Pierwsze komórki burzowe wkroczyły już nad zachodnie regiony kraju. Narazie jest ich jak na lekarstwo, ale z biegiem dnia występowanie burz obejmie znacznie większy obszar. Jedna z nich mija od północno-zachodniej strony Zieloną Górę. Przesuną się przez centralne oraz północne regiony województwa Lubuskiego, kierując się w stronę północnej Wielkopolski. Nie są one jeszcze gwałtowne, mimo to notujemy ogrom wyładowań atmosferycznych. Chwiejność atmosfery w wielu regionach kraju znacznie przekroczy dziś 2000j/kg, co wpłynie na aktywność elektryczną chmur burzowych.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Blekota 21:23, 18 czerwca 2012

  U mnie żadnego gradu nie było a zagrożenia deszczem nie było a co najwyżej zbyt małym i niestety do 5 centymetrów dużo brakuje.Jedynie trochę mocniej powiało i było sporo piorunów.

  Odpowiedz
 • Blekota 0:18, 19 czerwca 2012

  Co do tego straszenia powodzią w regionie Torunia czy Poznania-w tamtych okolicach była niedawno solidna susza więc trudno o powódź.Chyba że to będzie opad przynajmniej kilkanaście centymetrów.

  Odpowiedz
 • Flash_Wojciech 0:27, 19 czerwca 2012

  Chyba nie wiesz jak szybko susza może się obrócić w powódź:)

  Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego