Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

16.06.2012r. Relacja na żywo

2012-06-16 13:51:55, komentarzy: 0

19:10-Silna burza wkracza na województwo Dolnośląskie. Jest najmocniejszą na tą godzinę pod względem wyładowań atmosferycznych. Panujące warunki w tym województwie pozwolą jej na dalsze rozbudowywanie się pod względem siły. Być może dotrwa do Wrocławia i będziemy mieli powtórkę z wczorajszego dnia w Doniecku/Ukraina :) Pozostałem burze także są dalej silne. Superkomórka znad Poznania przebyła już bardzo długą drogę, jest w tej chwili na ziemi Mazowieckiej i jest jeszcze wstanie wyprodukować trąbę powietrzną...istny potwór :P Bardzo silną burze notujemy w okolicach "Września" (Wielkopolskie), największym zagrożeniem może stać się silny wiatr (80-90 km/h) lub grad do 2-3cm, trąby nie można wykluczyć i lokalnych podtopień. Następne burze notujemy w okolicach Bydgoszczy oraz Duszniki (Lubskie). Tak więc dzisiejszego dnia doszło do rozwoju 2-3 potencjalnych Supercelli (oraz także pojedynczych burz które przekształciły się w Wielokomórkowe Klastry) które mogły spowodować szkody i na pewno tak uczyniły. W godzinach nocnych burze mogą utrzymywać się dalej lecz blokować powstawaniu będzie duży CIN. Miejmy nadzieje że mieszkańcy zachodnich,północnych i centralnych dzielnic jeszcze dziś będą mieli przepiękny spektakl burzowy. :P

 

 

17:37-Dostaliśmy zdjęcia od użytkownika "Krokiet_Bydgoszcz" z przejścia Supercella znad Bydgoszczy.

 

1. http://img1.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=g9ixg00k7IRUzK3kaQAkkDEMksiWMfAioBI69wHsqAAlmWeYD3bxg3YE6iMfGGc2k

2.http://img2.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=g9ixg00k7IRUzK3kaQAmuc1AkmhrgfAioBI69wHsqAAlmWeYD3bxg3YE6SMfGGc2k

 

Na zdjeciach widać jaka burza była silna w opad deszczu.

 

 

 

 

16:50-Potężne struktury burzowe przechodzą przez Polskę. Burza Superkomórkowa znad Poznania utrzymuje się bardzo dobrze,mknie na wschodnie dzielnice Włocławka oraz Torunia. Jej odbiciowość nie spadła ani trochę, jest dalsze duże ryzyko pojawienia się trąby powietrznej. Dochodzą nas słuchy że owa burza zostawia za sobą zniszczenia przez powalone drzewa oraz podtopienia. Kolejna bardzo grozna burza umocniła się nad Jelenią Górą. Ta z kolei różni się tylko od poprzedniej nie aż takim dużym gradem (do 3cm!) oraz aż nie takim dużym prawdopodobieństwem wygenerowania trąby powietrznej (ryzyko małe). Być może w godzinach wieczornych powstanie MCS z linią szkwału lub bow echo przetaczającą się przez północne-centralne dzielnice Polski.

 

15:25 -Aktualnie w okolicach Poznania mamy Superkomórkę Prawoskrętną która jest na tyle grozna iż w jej okolicach może wystąpić lokalne podtopienia. Na uwagę także zasługuje poryw wiatru który może przekroczyć lokalnie 100 km/h oraz grad który może osiągać 4cm!. Tak jak donoszą wieści na przedzie widnieje potężna chmura stropowa. Istnieje także średnie ryzyko zagrożenia trąbą powietrzną!. Następna burza mknie na Bydgoszcz, jej rdzeń jest maksymalny (60 dBz). Sądząc po odbiciowości możliwy jest również grad ale o wiele mniejszy niż w przypadku Supercella (do 2 cm). Opad deszczu jest nawalny. Trzecia burza tworzy się nad Zieloną Górą. Daje już sporo wyładowań, z czasem powinna urosnąć w siłę. Dzisiejsze warunki sprzyjają na tworzenie się bardzo groznych burz. Za kilka-kilkanaście minut burz powinno przybyć. 

 

13:49-Nad Polską wybuchają pierwsze komórki burzowe. Wyładowania notujemy już na północy województwa Lubuskiego. Niebawem konwekcja ruszy w pozostałych regionach zachodniej, północno-zachodniej, północnej oraz częściowo centralnej Polski.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego