Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

11.05.2012r. Relacja na żywo

2012-05-11 20:01:54, komentarzy: 0

00:52-Burze sporo straciły już na aktywności elektrycznej. Mimo, że wyładowań atmosferycznych mamy mniej, to jednak przelotne, ulewne opady deszczu pojawiają się nadal. Linia frontu powoli wędruje dalej wgłąb kraju. Niebawem nad Polskę nasunie się strefa ciągłych, intensywnych opadów deszczu. Lokalnie pojawiać się będą jeszcze burze. Do rana chłodny front atmosferyczny rozciągać się będzie pomiędzy województwem Podlaskim a Opolskim. Wszędzie na południowy-wschód od tej strefy istnieje pewna szansa na utworzenie się komórek burzowych. Gwałtowne burze mogą przetoczyć się przez południe województwa Małopolskiego oraz Podkarpackiego. Różnica temperatur pomiędzy dwoma stronami chłodnego frontu atmosferycznego wynosić może nawet ok. 17-20'C, DLS ok 20-25m/s. Cała prognoza burzowa byłaby piękna gdyby nie chwiejność atmosfery która niestety (dla Fanów Meteo) będzie na bardzo niskim poziomie, lub równa 0j/kg. Ostateczny scenariusz burzowy na sobotę napisze sama pogoda. Poniżej prognoza ogólna na sobotę:

 

Front atmosferyczny który przechodził przez kraj w nocy, w dzień przesunie się nad krańce południowo-wschodnie Polski, a następnie opuści nasz kraj. Dostaniemy się pod wpływ klina wyżu znad Atlantyku, ale wieczorem na północy zaznaczy się kolejny front, związany z zatoką niżu znad Morza Barentsa.

 

Sobota rozpocznie się pogodnie jedynie w południowo-wschodniej Polsce. Na pozostałym obszarze występować będzie zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu. W ciągu dnia od północnego zachodu i zachodu będzie się przejaśniać a nawet rozpogadzać, natomiast opady będą przesuwać się na południowy wschód. Na Pogórzu deszcz może być dość intensywny. Na połudnu oraz na południowym-wschodzie możliwe lokalne burze. Pod wieczór ponownie zachmurzy się na Wybrzeżu i może tam popadać deszcz. 

 

Temperatura maksymalna wyniesie od 10-13 stopni na północy do 20-24, a lokalnie nawet 25-27 stopni na południowym wschodzie. Poza tym od 13 do 17 stopni. Wiatr północno-zachodni umiarkowany, na północnym zachodzie i południowym wschodzie dość silny, nad morzem chwilami silny i porywisty. Ciśnienie będzie rosło. 

 _____________________________________________________________________

22:12-Wzdłuż frontu burze mocno się uaktywniły. W województwie Kujawsko-Pomorskim powstaje potencjalne Bow-Echo. Najgroźniejsze komórki burzowe znajdują się w okolicach Gniezna, Grudziądza oraz Głogowa. Front wędruje dalej wgłąb kraju. Są informacje o pierwszych zniszczeniach po burzach na zachodzie kraju.

 

20:19-Przez zachodnie regiony województwa Warmińsko-Mazurskiego przesuwa się superkomórka burzowa w której istnieje spora szansa na wykształcenie trąby powietrznej. 

 

20:15-Rozpoczyna się najgroźniejsza faza dzisiejszych nawałnic. Burz będzie stale przybywać, lokalnie będą niszczące. Rzadko kiedy możemy dostrzec tak szybko przesuwające się chmury burzowe. Grzmi na północy oraz na zachodzie kraju. Odbiciwość radarowa lokalnie dochodzi do max, 60dbz. Opady są nawalne a w rdzeniach komórek burzowych sypie nawet grad. Cały czas istnieje poważne zagrożenie ze strony niszczących porywów wiatru, szczególnie w chmurach burzowych, których rdzeń przypomina linię. Nad Niemcami przesuwa się kolejna strefa burzowych, niebezpiecznych chmur. W ciągu najbliższych godzin nad województwem Lubuskim, Wielkopolskim powinna wykształcić się linia szkwałowa. Następna doszłaby do zachodniej Polski jeszcze przed północą. Prawdopodobnie dojdzie do ukształtowania Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego. Więcej informacji już niebawem. 

 

20:00-

Burze nadciągnęły nad Polskę. Grzmiało w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, Zatoki Gdańskiej oraz Mierzei Helskiej. W najbliższym czasie burze mogą ponownie pojawić się na Ziemi Lubuskiej. Ponieważ gdzieniegdzie wyładowaniom atmosferycznym mogą towarzyszyć wichury, intensywne opady deszczu, a także lokalnie gradobicie, niektóre wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego wydały stosowne ostrzeżenia.

 

Grzmieć zaczęło po 16.00. Początkowo wyładowania atmosferyczne miały miejsce na Ziemi Lubuskiej, przy granicy polsko-niemieckiej.

Nieco po 17.00 zdążyły zbliżyć się do Gorzowa Wielkopolskiego, a także pojawić się w okolicach Zatoki Gdańskiej. Jak donoszą nasi internauci, nad Gdynią grzmiało krótko.

Po 18.00 z kolei błyskało się już nad Mierzeją Helską, a także w okolicach Piły.

Na zdjęciach satelitarnych widać, że kolejne burze zbliżają się znad Niemiec w kierunku Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska.

Szczecinianie, nie wychodźcie z domów

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzegło mieszkańców regionu przed piątkowymi burzami, ponieważ te mogą być naprawdę intensywne. Niewykluczone, że przyniosą ze sobą opady deszczu rzędu 20 mm. Lokalnie mogą podczas nich wystąpić także gradobicia oraz porywy wiatru o prędkości nawet 80 km/h.

Centrum zaleciło ograniczenie do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań, zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczenie przedmiotów na balkonach. Dobrze jest też wyłączyć odbiorniki prądu w czasie burzy, unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami tramwajowymi i wysokiego napięcia.

Ostrzeżenie obowiązuje do późnych godzin wieczornych.

Lubuskie: nawet 30 mm deszczu

Także w województwie lubuskim mogą wystąpić burze z opadami deszczu i gradu. Będzie im towarzyszył wiatr osiągający w porywach prędkość 70-90 km/h - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp.

Zgodnie z przewidywaniami Biura Prognoz IMiGW w Poznaniu, burze - lokalnie z opadami gradu - mogą pojawiać się do godz. 4.00 w sobotę.

Według prognoz początkowo pojawią się one na północy regionu, a następnie będą przemieszczały się na południowy wschód. Opady deszczu wyniosą od 15 do 25 mm, lokalnie do 30 mm. 

 

Źródło: TVN24 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego