Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

10.06.2012r. Relacja na żywo

2012-06-10 15:10:30, komentarzy: 2

21:32-W internecie pojawiły się pierwsze informacje na temat zniszczeń poczynionych przez dzisiejsze burze:

 

"Zniszczone budynki, zerwane linie energetyczne i powalone drzewa - takie są skutki nawałnicy, jaka przeszła wieczorem w okolicach Kielc (woj. świętokrzyskie). "Szyby w oknach ledwo wytrzymywały napór" - relacjonuje jeden z mieszkańców, który przesłał zdjęcia na Kontakt 24.

Opady i wyładowania to skutki wpływu niżu z frontem atmosferycznym, rozciągającym się od Dolnego Śląska przez Górny Śląsk po Małopolskę i Podkarpacie.21:31- Są pierwsze informacje o zniszczeniach poczynionych przez dzisiejsze burze:"

 

 

Źródło: TvnMeteo 

 

21:11-To już jest pewne, nad Polską powstaje linia szkwału. Tak jak pisaliśmy w poprzednim wpisie tak też się dzieje, układ liniowy połączył się z komórkami burzowymi znad Słowacji. Imponująco wygląda na radarach opadowych, również imponująco wygląda z pozycji obserwatora. Linia szkwału może nieść potężne porywy wiatru, osiągające w porywach nawet 90-100km/h, opady gradu (do 3cm) oraz nawalny opad deszczu. Burze są aktywne elektrycznie, więc jej nadejście zwiastować będzie spektakl wyładowań. A jeszcze niedawno wydawało się, że nasze prognozy jak i innych portali pogodowych można było wsadzić między bajki. Teraz możecie nam przyznać rację. Istnieje ryzyko powstania niszczącego układu burzowego Bow Echo, szczególnie nad Kielecczyzną.

 

20:24-Trzeba mieć wiarę do końca dnia. Pomiędzy Krakowem a Tomaszowem Mazowieckim tworzy się klaster burzowy który prawdopodobnie połączy się z komórkami burzowymi znad Czech/Słowacji tworząc układ MCS. W tej chwili możemy dostrzec układ liniowy, byc może linie szkwałową ciągnącą się od zachodnich regionów województwa Małopolskiego po północny-wschód Łódzkiego. Burza ta zmierza ku Ziemi Świętokrzyskiej, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu. Śledźcie radary opadów oraz detektory wyładowań bo może być naprawdę ciekawie.

 

18:25-Mimo, że wyładowań nad Polską mamy jak na lekarstwo to pogoda jest niebezpieczna. Mała aktywność elektryczna ze względu na niskie wartości chwiejności atmosfery. Chmura burzowa a raczej klater który utworzył się nad Małopolską dotarł juz nad Góry Świętokrzyskie, Mazowieckie oraz Lubelskie. Wasze wyczekiwania się opłacą ponieważ znad Słowacji oraz Czech dotrą nowe komórki burzowe, część nowych utworzy się także nad Polską. Noc może być bardzo ciekawa.

 

16:22-Dość dobrze rozbudowuje się komórka burzowa, która wędruje kilkadziesiąt kilometrów na północny-zachód od Tarnowa. Niebawem wkroczy nad województwo Świętokrzyskie. Niesie ona nawalny opad deszczu oraz sporo wyładowań atmosferycznych. Chmura ta będzie się rozrastać, łącząc z innymi komórkami burzowymi, które będą się do niej dobudowywać. Kto wie, być może to ona przerodzi się w większy układ burzowy.

 

15:07-Jeszcze godzinę temu wielu łowców sceptycznie podchodziło do dzisiejszych burz. Wydawać mogło się, że przez duże zachmurzenie które znajduje się nad Czechami oraz Słowacją nic "konkretnego" się nie utworzy. W tej chwili jednak na detektorach możemy dostrzec, że konwekcja rozkręca się na dobre. Notujemy coraz więcej wyładowań, narazie na południu kraju. Ciekawie zaczyna się robić także w Czechach oraz na Słowacji gdzie aktywność burzowa wzrasta. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • klik_rys 16:36, 10 czerwca 2012

    Ciekawa sytuacja w Zakopanem, gdzie wiatr wieje od gór, automatycznie osuszając powietrze, przez co szybko podniosły się chmury. Pogoda w górach zawsze mnie zadziwiała swoim dynamizmem, rano jeszcze dość rzęsiście padało.

    Odpowiedz
  • oskarik 20:42, 10 czerwca 2012

    Wszystko tarnów omija :(

    Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego